8 dobrých dôvodov, prečo v sebe neukrývať zlosť a nenávisť

   Hnev, nenávisť, zlosť a negatívne energie všeobecne nás vedia obrať o množstvo energie, chute do života, odhodlania. Je dokázané, že tí, ktorí sa nevedia zbaviť hnevu, častejšie trpia rôznymi ochoreniami a vo všeobecnosti sú menej šťastnými. Chcete byť aj vy takí?

Neduste sa v hneve a zlosti

V živote každého z nás sú situácie, kedy sa nevieme ubrániť hnevu. Niekto vám ublíži, dostanete sa do situácie, keď ste neprávom obvinený, niečo sa vám nepodarí, nechtiac sa dopustíte omylu alebo vás jednoducho zlostí, že druhí sú šťastnejší ako vy, že vás opustil partner, že máte malý plat… Mnohí veľkí myslitelia sa v minulosti vyjadrovali k téme hnevu a varovali pred ním, napríklad aj Gándhí kedysi povedal: „Odpustenie je atribútom sily“

Popracujte na sebe

Na to, aby ste sa naučili nedusiť sa hnevom, ale zbaviť sa tohto negatívneho pocitu, ktorý neskôr vám samým ničí zdravie potrebujete nadhľad, aj kúsok odvahy. Nie je to však nič nemožné a určite sa oplatí na sebe popracovať. Toto je niekoľko dôvodov, prečo je lepšie odpúšťať ako podporovať v sebe hnev, nenávisť a zlosť:

1. Ničia srdce

Zotrvávanie v negatívnych emóciách, špeciálne v hneve, nenávisti a v zlosti má závažný vplyv na fyzické zdravie. Viaceré štúdie podľa Huffingtonpost.co.uk ukazujú, že vysoké úrovne hnevu môžu zvýšiť riziko vzniku ischemickej choroby srdca, špeciálne u starších mužov. Tieto negatívne emócie tiež zvyšujú krvný tlak. Už aj krátka epizóda hnevu môže ohroziť vašu fyzickú pohodu. V čase do dvoch hodín po nahnevaní sa alebo výbuchu zlosti až päťnásobne rastie riziko srdcového infarktu a trojnásobne riziko cievnych mozgových príhod.

2. Negatívne vplývajú na deti

Ak máte vo svojom okolí malé deti, mali by ste svoje stavy a nálady, rovnako ako aj prejavy prehodnotiť niekoľkonásobne. Malé deti správanie okolia často kopírujú a svoje formujú podľa toho, čo vidia. O prejavoch hnevu a nepriateľstva to platí niekoľkonásobne, lebo sú zväčša hlučné a rázne. Možno by vás to prekvapilo, ale aj veľmi malé deti majú veľmi dobrú pamäť špeciálne na tieto záležitosti. Deti, ktoré prežili v ranom veku záchvaty zlosti a hnevu svojich rodičov, neraz prejavia takéto sklony o pár rokov neskôr. Čím častejšie niečo podobné zažívajú, tým horšie. Preto, kontrolujte sa, špeciálne, keď sú vo vašom okolí deti.

3. Robia zmätky s duševným zdravím

Hnevlivé a zlostné stavy sa natoľko udomácnia v našich mysliach, že nás vovedú do myšlienkových špirál, ktoré mnohé degradujú. Môžu výrazne zhoršiť aj psychické zdravie daného človeka. Hnev prispieva k zhoršeniu stavov úzkosti a stresu, takže tieto nepriateľské emócie sa môžu v konečnom dôsledku prejaviť veľmi nebezpečne. Hnev nás pripravuje do boja – čím viac sa hneváme a zlostíme, tým menej jasne môžeme uvažovať, a preto strácame schopnosť správne konať , zaujať nový pohľad alebo efektívne riešiť provokáciu.

4. Zvyšujú riziko diabetu

Aj keď nie je potvrdený priamy vzťah medzi temperamentom a rizikom diabetu, niektoré štúdie ukázali, že ľudia, ktorí sa častejšie zlostia a podliehajú hnevu majú o 34 percent vyššie riziko vzniku ochorenia na diabetes druhého typu. Chronicky nahnevaní, respektíve zlostní ľudia s vyššou pravdepodobnosťou fajčia a majú vyšší príjem kalórií, čo tiež prispieva k rozvoju spomínaného ochorenia.

5. Spôsobujú stres

Zotrvávanie v negatívnych pocitoch nám spôsobuje stres – sám o sebe. Riešením ako sa dostať z bludného kruhu zlosti, hnevu a následného stresu je odpustenie. Ak sa vám to podarí, negatíva z okolia nebudú mať na vás taký silný vplyv a zníži sa riziko nebezpečných fyziologických reakcií na stres.

6. Zbavujú energie a chute

Tým, že sa zbavíte nenávisti, budete mať viac energie, budete sa fyzicky lepšie cítiť a dokážete podstatne viac, ako keby ste sa utápali v negatívnych pocitoch. A najmä – budete to chcieť.

7. Ničia spánok

Zbaviť sa negatívnych pocitov sa oplatí aj kvôli lepšiemu spánku. Keď budete zaspávať bez zlosti, nevraživosti, nenávisti, nebudete musieť počítať ovečky.

8. Ničia sociálne kontakty

Keď sa naučíte odpúšťať, zistíte, že sa k vám okolie inak správa. Odpustenie totiž vyžaduje istú mieru skromnosti. Práve tento pocit pokory robí vzťahy silnejšími. Ak sa naučíte odpúšťať – samozrejme, i to má svoju mieru a nie všetko je dobré odpúšťať – môže z toho profitovať aj váš partnerský vzťah. Na základe odpustenia sa obaja partneri dokážu lepšie zamerať na svoje ciele, a tak zlepšiť kvalitu svojho vzájomného spojenia.  

Prevzaté:

https://diva.aktuality.sk/clanok/43451/8-dobrych-dovodov-preco-v-sebe-neukryvat-zlost-a-nenavist/

 

Comments are closed.