Ako sa brániť manipulátorovi

Bráňte sa, nemusíte to znášať!

Našťastie sa s tým, že vami partner manipuluje, nemusíte zmieriť a žiť takto do konca svojho života. Manipulátorovi sa môžete pomerne účinne brániť za pomocou nasledujúcich metód.

Základom je si uvedomiť, že vami niekto manipuluje

Najprv musíte spoznať a priznať si, že sa vám to len nezdá, že vami partner skutočne manipuluje. Aby ste vedeli ako na to, prečítajte si článok Ako spoznáte, že vami partner manipuluje.

Kontramanipulácia

Použite proti manipulátorovi jeho vlastné zbrane. Proste s ním manipulujte rovnako, ako to on robí vám. Používajte podobné metódy ako on. Dajte mu najavo vašu ľahostajnosť. Ukážte mu, že na vás jeho manipulačná taktika už nezaberá, že ste ho prekukli a jeho snahy sa míňajú účinkom.

Ignorovanie

Ak sa vás partner snaží zatlačiť niekam, kam vôbec nechcete, jednoducho tieto jeho snahy ignorujte. Pokračujte ďalej v rozhovore, ako by sa nič nestalo, ale s tým, že jeho požiadavok ignorujete.

Zmena perspektívy

Pri komunikácii s manipulátorom mu názorne popíšte svoj pohľad na vec. Ukážte mu, že neexistuje len jeden jediný pohľad na svet teda ten jeho. Aj vy máte predsa nárok na vlastné názory. Prípadne mu ponúknite pohľad na vec z perspektívy tretej osoby.

Asertívne správanie

Nebuďte len pasívnym prijímateľom manipulácií vášho partnera. Prestaňte stále len ustupovať. Dupnite si a nenechajte si vnútiť manipulátorove názory ani pohľad na vec. Dôrazne, ale v rámci slušnosti a bez zbytočnej agresie, sa snažte presadiť vlastný názor. Aj vy predsa máte právo žiť podľa vašich vlastných predstáv.

Prerušenie rozhovoru

Ak to vyzerá, že vaša komunikácia s manipulátorom došla do slepej uličky, z ktorej, zdá sa, nie je úniku, jednoducho prerušte rozhovor a choďte preč. Jasne partnerovi povedzte, prečo diskusiu prerušujete. Povedzte mu, že máte pocit, že sa vás snaží natlačiť niekam, kam vôbec nechcete, a to je vám veľmi nepríjemné.

Možným riešením je tiež odchod od manipulátora

Ak máte pocit, že už ste urobili všetko pre to, aby ste si so svojím manipulatívnym partnerom či partnerkou poradili, ale stále je to bez zjavných výsledkov, je jednou z možností jednoducho z takého nezdravého vzťahu odísť. To však býva často veľmi ťažké, pretože manipulátor vo svojej obeti vzbudzuje silné pocity hanby a previnenia. Ak chcete pomôcť skutočne vyriešiť vaše problémy s manipulátorom alebo od neho chcete odísť, ale zdá sa vám to nemožné, využite služby odborníka. Vzťahový poradca vám pomôže nájsť cestu ako manipulatívneho partnera napraviť. A ak náprava nebude možná, pomôže vám nájsť silu z takého vzťahu odísť.

Súvisiaci článok: Rozchod s manipulátorom

autor článku: Karel Chába

Prevzaté z:

https://www.partnerske-vztahy.sk/ako-sa-branit-manipulatorovi/

Comments are closed.