• Tematické bloky

Ako spoznáte, že vami partner manipuluje?

Každý do istej miery manipuluje

Hoci sa vám to tak nemusí na prvý pohľad zdať, vo vzťahu do určitej miery manipuluje každý. Napríklad keď niečo chcete po partnerovi, skôr to poviete tak, aby bola šanca na úspech čo najvyššia. Na tom nie je nič zlé, štipka manipulácie do medziľudských vzťahov patrí. Niečo iné však je, ak žijete s chorobným manipulátorom, ktorý sa snaží riadiť životy vás či ostatných členov domácnosti, každý deň 7 dní v týždni. Takéto spolužitie sa stáva peklom.

Prečo má manipulátor potrebu ostatnými manipulovať?

Zvyčajne si manipuláciami s ostatnými ľuďmi zvyšuje svoje vlastné pošramotené sebavedomie. Vďaka premysleným manipuláciám sa ostatní správajú podľa toho, čo si praje manipulátor, a on tak získava pocit, že je významný. Manipulátorom nemusí byť iba váš partner. Môžu to byť aj iní členovia rodiny. Už niektoré deti sa od malička naučili, ako manipulovať svojimi rodičmi, aby dosiahli svojho. Rovnako tak vami môžu manipulovať vaši rodičia. Napríklad sa vo vás snažia vzbudiť pocity viny, aby dosiahli svojho.

8 typických znakov manipulátora:

1. Navodzuje u vás pocity viny a zároveň sa dovoláva vašej lásky, morálky, zodpovednosti. 2. Prenáša na vás svoju zodpovednosť a z tej svojej sa snaží vykrútiť. 3. Mení svoje názory, správanie a city podľa situácie tak, aby z toho mal čo najväčší prospech. 4. Spôsobuje nezhody, podnecuje podozrievavosť, žiarlivosť a nedôveru tak, aby mal situáciu pod kontrolou. 5. Sám seba stavia do pozície obete, aby ho ostatní ľutovali a prispôsobili sa jeho potrebám. 6. Prekrúca vaše výroky tak, aby ste boli videní v horšom svetle a on v tom lepšom. 7. Užíva lichôtok, darčekov a drobných úsluh, aby si vás zaviazal, potom nečakane požaduje odplácanie láskavosti. 8. Prinúti vás robiť veci, ktoré by ste z vlastnej vôle nerobili.

Chcete byť pravidelne informovaní o nových článkoch a videách?

Odísť od manipulátora nie je ľahké. Mohlo by sa zdať, že jasným riešením je odísť od manipulátora. To však nikdy nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Manipulátori sú majstrami vo vyvolávaní pocitu viny a hanby. Máte potom pocit, že za všetky problémy môžete vy a nie partner. Tieto pocity vám potom nabúravajú vaše sebavedomie a zabraňujú vám zo vzťahu odísť.

Dá sa manipuláciám brániť?

Áno, manipulácii sa vcelku účinne môžete brániť. Úplne zásadné je, aby ste si uvedomili, že vami partner skutočne manipuluje. Akonáhle v tom máte jasno a ste rozhodnutí s tým niečo urobiť, použite metódy opísané v článku Ako sa brániť manipulátorovi. Ak máte pocit, že sami konfrontáciu s manipulátorom nezvládnete, vyhľadajte pomoc odborníka. Skúsený odborník vám pomôže vidieť, že to skutočne nebola vaša vina, že vy v tomto prípade nie ste ten zlý či tá zlá. Vypočuje si vašu situáciu a navrhne vám postup, ako vaše problémy s manipulátorom vyriešiť. Súvisiaci článok: Rozchod s manipulátorom

autor článku: Karel Chába

Ako spoznáte, že vami partner manipuluje?

 

 

Comments are closed.

  • Preložiť – Translate