Rozchod s manipulátorom

Žijete s manipulátorom a konečne ste sa rozhodli, že je to už príliš, že takto ďalej žiť nechcete a že sa teda s ním rozídete? Alebo ste sa s manipulátorom už rozišli, ale on sa ešte stále snaží vami manipulovať?

Rozchod s manipulátorom nie je nikdy jednoduchý

Jedným z hlavných rysov vzťahu s manipulátorom totiž je, že manipulovaní mu dlho verili, alebo dokonca ešte stále veria, a manipulátorovi sa podarilo svojmu náprotivku značne znížiť sebavedomie a vytvoriť dojem, že manipulovaný je ten, kto je vo vzťahu zlý.

Človeku, ktorý si sám veľmi neverí, ktorý o sebe pochybuje, ktorý si hovorí, že je to naozaj on, kto za zlý vzťah môže, sa veľmi zle zo vzťahu odchádza. Práve preto, že si nie je sám sebou alebo tou situáciou istý.

Čo robiť, keď sa chcete rozísť s manipulátorom?

Akonáhle začnete tušiť, že je vami manipulované, začnite si zháňať informácie. Pre začiatok si prečítajte tieto dva články o manipulácii:

Ako spoznáte, že vami partner manipuluje?

Ako sa brániť manipulátorovi?

Potom si vezmite papier a ceruzku a vypíšte si všetky body z týchto článkov a zamyslite sa, či sa vás týkajú. Ak áno, často pomôže návšteva odborníka, ktorý vám vyvráti, ale najčastejšie potvrdí, že váš partner či partnerka skutočne je manipulátor. Ďalej vás prevedie tým obdobím, kedy sa rozhodujete a zbierate sebavedomie, aby ste sa z toho vzťahu dostali. Dodá vám podporu aj v ťažkom období po rozchode.

Nemusí sa jednať len a len o odborného profesionála. Môžete sa obrátiť aj na niekoho z rodiny či na kamaráta. Proste na niekoho, komu veríte, že vám pomôže a bude vás tým sprevádzať.

Pripravte si, čo manipulátorovi poviete

Ak ste sa už rozhodli k rozchodu, najprv si dobre pripravte, čo svojmu manipulátorovi vlastne poviete. Aký je váš dôvod?

To samozrejme platí, len ak nechcete odísť tak, že z ničoho nič zmiznete a nič nepoviete. To ale nie je vždy možné.

Pripravte si, čo mu poviete. Uvedomte si, čo je vaším cieľom. To je veľmi dôležité, pretože manipulátor vami dokáže úspešne manipulovať aj v tejto situácii. Začne na vás pôsobiť tak, že aj vy sami začnete pochybovať. Bude sa vás snažiť takzvane rozhovoriť. To znamená, že vám začne podávať veľa argumentov. Čím dlhšie sa s vami bude baviť, čím viac podá argumentov, tým viac mu budete zase podliehať. A práve tomu sa chcete vyhnúť.

Pokojne si aj presne doslova spíšte, čo mu poviete. Vytvorte si jasnú kostru diskusie a odmietajte sa o čomkoľvek inom ďalej baviť. Debatu ďalej nerozvíjajte.

To je jeden z účinných prístupov, s ktorým vydržíte tú dobu, kedy mu to oznamujete. A ak bývate v rovnakom byte, nedovoľte, aby ste sa do ďalších diskusií dostávali. To je to, čo manipulátor chce a potrebuje, aby vás zase dokázal ovládať.

Po rozchode s manipulátorom

Ak už ste sa s manipulátorom rozišli, ale on na vás zase nejakým spôsobom nalieha a hovorí, že sa zmenil, že sa chce vrátiť, je dobré urobiť nasledovné.

Uvedomte si, že aj keď ste sa rozišli, pretože vám ubližoval a vy ste s ním už nechceli byť, pár dní po rozchode sa môže stať, že na to zlé zabudnete a dokážete si z toho vzťahu vybaviť len to dobré. Pretože rozchodom trpíte, začnete mať tendenciu opäť premýšľať, či by nebolo lepšie sa k nemu vrátiť.

Jedným z rysov manipulátora je, že keď si niekoho nahovára alebo chce niekoho získať, tak je neodolateľný a neuveriteľne vytrvalý.

Po rozchode preto čo najmenej čítajte SMSky či emaily od manipulátora. Bavte sa s ním čo najmenej. Maximálne obmedzte kontakt.

Nedovoľte, aby sa vám opäť dostal do hlavy. Čím viac ho budete počúvať, tým viac o tom zase budete premýšľať. Budete mať výčitky a on vo vás bude vyvolávať pocit, ako strašne trpí, ako ste mu zlomili srdce. Snažte sa dostať do bodu, kedy si budete istí sami sebou.

Nikdy to ale nie je jednoduché. Pamätajte si, že požiadať o pomoc či o radu nie je žiadna hanba. Preto neváhajte kontaktovať odborníka, alebo aspoň požiadajte o pomoc svojich blízkych.

autor článku: Karel Chába

Rozchod s manipulátorom

Comments are closed.