Spočinok v Duchu Svätom. Kedy je v poriadku a kedy ma ohrozuje?

Čo je na ňom také nebezpečné?
Základná otázka sa týka príčiny. Ako ľudia strácajú vedomie? Je to prirodzené alebo nadprirodzené? Skutočne Boh vypne našu myseľ a uvedie nás do stavu bezvedomia? Pamätajme, že v takom stave – rovnako ako v hypnóze – sme bezbranní, naša myseľ nás nechráni, do nášho vedomia a podvedomia sa môže dostať veľa rôznych obsahov. Ak predpokladáme, že rozum, sloboda a vedomie sú veľké Božie dary, ktoré nás odlišujú od všetkých ostatných stvorení na Zemi, potom by mali slúžiť situáciám, keď Boh dočasne tieto dary od nás odoberie?
Ľudia, ktorí majú za sebou také skúsenosti, hovoria o zážitku veľkej lásky, pokoja v srdci, niekedy aj uzdravení.
Musí sa samozrejme rešpektovať osobná skúsenosť a viera ľudí. Je ťažké sa s nimi hádať. V súčasnosti v skúsenosti s religiozitou dominuje mimoriadne subjektívny prístup. Je pozoruhodné, že v mnohých náboženstvách existujú rôzne druhy čudných praktík, ktoré je ťažké vedecky vysvetliť. Napríklad levitácia jogínov – existuje veľa informácií o tom, že v Indii niektorí z nich plávajú vo vzduchu ako vtáky.
Ako to vysvetlíte?
Naša myseľ má stále veľa tajomstiev. Neuroveda nám nedávno poskytla veľa zaujímavých informácií o tejto téme – novej oblasti znalostí zaoberajúcej sa štúdiom nervového systému, ktorá je na hranici lekárskych, biologických, biochemických a psychologických poznatkov.

Comments are closed.