8 krokov ako jednať s nepríjemnými ľuďmi, ktorým sa nedá vyhnúť

3. Vyhnite sa potenciálne negatívnym situáciám

Keď už viete, kto je pre vás škodlivý, môžete si voči nemu vybudovať súcit a stať sa odolnejším voči jeho vplyvu. To vám pomôže danú situáciu zvládnuť s väčšou emocionálnou inteligenciou a, v niektorých prípadoch, naučiť sa, ako odraziť útoky alebo vyhnúť sa im. Musíte sa pozrieť na to, čo spúšťa to škodlivé správanie; zrejme zistíte, že niektorým situáciám sa môžete vyhnúť. 
Je rovnako dôležité, aby ste si nastavili hranice. To je obzvlášť účinné pri zaobchádzaní s klebetníkmi a sťažovateľmi. Môžete ich prerušiť a skúsiť rozhovor stočiť na produktívnejší. Napríklad, ak sa sťažujú, môžete sa ich spýtať niečo ako: „Čo urobíš, aby si tento problém vyriešil?“ 

4. Dávajte pozor, ako reagujete

Nemôžete za to, že sa títo ľudia takto správajú a je len prirodzené, že keď na nás niekto zaútočí, nahneváme sa a reagujeme obranou alebo agresívne. Avšak, pri toxických ľuďoch je to kontraproduktívne, lebo ich to povzbudzuje do ďalšieho provokovania. Môžu nás uraziť, iba ak ich necháme dostať sa nám pod kožu. Často dokážeme neutralizovať ich vplyv, ak sa nedáme vyprovokovať. Zapamätajte si: oni sú tí, čo majú problém, nie my. Ak budeme ďalej podporovať ich škodlivé správanie, nič nedosiahneme.

5. Naplňte si život pozitivitou

Jeden zo spôsobov, ako naložiť s toxickou situáciou, hlavne keď sa jej nedá vyhnúť, je pridať viac prvkov, ktoré vám do života prinášajú radosť. Môže to byť napríklad, že sa zapíšete do kurzu o niečom, čo vás zaujíma, budete čítať knihu, ktorá vás obohatí, alebo tráviť viac času s ľuďmi, ktorí vám zdvihnú náladu.
 
6. Obmedzte svoj kontakt s nimi na minimum

Ak neviete tohto človeka zo svojho života odstrániť úplne, a máte pocit, že už neviete urobiť nič ďalšie, čo by mu pomohlo alebo povzbudilo ho zmeniť sa, skúste minimalizovať čas, ktorý s ním trávite. 

Comments are closed.