Pandémia narcizmu

5. Je neuveriteľne rafinovaný, využije akékoľvek slabé miesto
Narcis neustále zbiera dáta, aby získané informácie jedného dňa namieril proti svojej obeti a udržal si tak nad ňou kontrolu. Ak ste sa narcisovi v slabej chvíľke zdôverili s niečím, čo ste možno v minulosti nezvládli, čo ste nechtiac spravili zle a teraz vás to trápi, verte, že túto informáciu raz použije proti vám ako časovanú zbraň. Narcis si totiž vždy počká na ten najsprávnejší okamih, aby vám akékoľvek vaše zlyhania pekne spočítal.

6. Seba prezentuje z pozície obete
Narcis nevyhnutne potrebuje zostať v očiach okolia nevinný. Aj keď vie, že konal nesprávne, na vine je niekto iný (VY). Svoje zlyhania dokonale projektuje na svoje okolie, svojich najbližších. „Nikdy by som si nezačal s inou ženou, keby si sa so mnou nebola bývala rozišla.“ Šiestym poznávacím pravidlom, že máte skutočne do činenia s narcisom, teda je, že narcis sa nesnaží spytovať si svedomie a zamýšľať sa (aj) nad svojím správaním. Jeho snahou nie je hľadať chybu (aj) v sebe. Čosi také jednoducho neprichádza pre narcisa do úvahy, pretože narcis je dokonalý a chyby spravidla (nikdy) nerobí.

7. Spolunažívanie s narcisom sa mení na zoznam príkazov, povinností a ultimát
„Prejav dobrú vôľu a vybav to!“
„Máš čas rozhodnúť sa do stredy, inak sa zariadim a nájdem si niekoho iného!“
„Pošli mi zoznam potvrdení, ktoré treba odovzdať!“
„Zavoláš tam a vybavíš to!“
„Beriem to tak, že chápeš situáciu a vyriešiš to.“
„Pochop, že bezo mňa si nikto, a ak sa ti nepáči, zariadim sa!“
„Skús to inde a s niekým iným. Prajem ti veľa šťastia.“

Narcis pracuje so strachom, ktorý prenáša na svoju obeť. Ak si človek uvedomí túto základnú premisu, strach nad ním prestane mať moc a narcis sa premení na obyčajnú andulku. Zásadné pravidlo, ako sa vyhnúť šrámom na duši, znie: Ak natrafíte na narcisa, vezmite nohy na plecia a utekajte kade ľahšie. S narcisom sa neradno dávať do reči. Nepokúšajte sa argumentovať, pretože sa uvysvetľujete na smrť a napokon to bude aj tak nanič. Akékoľvek argumenty sú pre narcisa len vodou na mlyn a poskytnú mu presne tie reakcie a „výživu“ (narcissistic supply), ktoré bytostne potrebuje. Nedajte sa viac vtiahnuť do bezpredmetných diskusií a hádok s narcisom.
Radšej v tichosti vycúvajte… v tichosti odíďte.
Život je príliš vzácny na to, aby sme venovali energiu nefunkčným a toxickým vzťahom.
Pestujme a zveľaďujme tie vzťahy, ktoré nás obohacujú a sú pre náš život prínosom.

Comments are closed.