Gaslighting – manipulatívna technika „blikajúcej plynovej lampy“

Gaslighting v osobných vzťahoch
Paula je mladá žena, ktorá žije v Londýne so svojou tetou, slávnou opernou speváčkou. Počas lúpežného prepadu jej tetu zavraždia a Paula sa v hrôze rozhodne odsťahovať do Talianska. O desať rokov na to sa zoznámi s vysoko inteligentným a príťažlivým klaviristom Gregorym a po krátkej známosti sa zaň vydá. Ten ju presvedčí, aby sa presťahovali naspäť do Londýna, do bývalého domu jej tety. Paula netuší, že novomanžel Gregory je vrahom jej tety. Zamilovanosť predstiera, aby získal jej dôveru a odhalil miesto v dome, kam jej teta schovala vzácnu skrinku so šperkami. V dome dochádza k nevysvetliteľným javom.
Ozývajú sa hrôzostrašné zvuky, zdá sa, ako by sa v dome niekto pohyboval. Záhadné javy Paulu stále viac zneisťujú. Svetlo plynových lámp sa chvíľami rozjasní a chvíľami zasa stlmí, kroky počuť, aj keď v dome nik nie je. Niektoré veci z domu miznú a opäť sa objavujú na iných miestach. Paula sa sťažuje svojmu mužovi, ale ten sťažnosti odmieta a zosmiešňuje. Dáva jej najavo, že sa správa vzťahovačne a bláznivo. Paula nemôže spávať, zvierajú ju úzkosti a panika. Stráca akýkoľvek záchytný bod. Keď volá o pomoc a Gregory vstúpi do miestnosti, aby skontroloval, čo sa deje, nepravidelné stmievanie a rozsvecovanie lámp prestáva. Svetielkovanie lámp, pohyby a zvuky vníma len ona a po čase Paula prestáva veriť svojim zmyslom. Predsa nie je možné, aby sa to všetko dialo bez toho, aby si to zaznamenal aj jej muž, alebo ktokoľvek iný v dome. Bola by to neuveriteľná súhra náhod. Dá sa veriť vonkajšej realite? Dá sa spoliehať na svoje zmysly, ak v minulosti platilo všetko, čo Paula vnímala? Čo ak mi najbližší človek, ktorému stopercentne verím, hovorí, že všetko je inak? Paula dochádza k presvedčeniu, že chyba musí byť v nej. Z pôvabnej pokojnej ženy sa stáva uzlíček nervov, strhaná neurastenička, ktorá nevie rozlíšiť ktoré zo odstrašujúcich zvukov a pohybov sa dejú naozaj a ktoré iba v jej hlave. Takto asi vyzerajú halucinácie. Toto asi prežíva človek, ktorý sa regulárne zbláznil. A jej muž Gregory to potvrdzuje. Ak máš stále pocit, že plynové lampy blikajú, aj keď je dom prázdny, ak okolo teba bez príčiny pretrvávajú zvuky, ktoré počuješ len ty, problém je v tebe. Dokazuje to, že si sa zbláznila, opakuje jej Gregory… Paula netuší, že nevysvetliteľné blikanie lámp a zvuky spôsobuje práve Gregory. Ten manipuluje so svetelnými a zvukovými podnetmi, aby svoju ženu dohnal k šialenstvu. Vie, že raz sa zmocní šperkov, ktoré sú schované niekde v dome.
To je obsah amerického čiernobieleho thrilleru nazvaného „Gaslight“ (Svetlo plynových lámp) z roku 1944, natočeného podľa divadelnej hry z roku 1938. Nezabudnuteľnú rolu, ženy na pokraji šialenstva, ktorá prestáva rozlišovať, čo sa deje naozaj a čo iba v jej hlave, si vo filme zahrala slávna herečka Ingrid Bergmannová. Film Gaslight geniálne zobrazil zriedkavú ale mimoriadne zákernú techniku manipulácie, ktorá neskôr (v 60-tych rokoch) získala označenie „gaslighting“.

Comments are closed.