Duchovný obchvat – obchádzanie vlastných problémov

Odstránenie masky je jediný spôsob, ako sa môžete zamyslieť, vyliečiť svoje rany a osobnostne sa rozvinúť. Pokiaľ sa budete hrať sami so sebou, nikdy nedosiahnete skutočnú úroveň pohody, ktorú chcete.
Prežívanie škaredých stránok života nie je súčasťou ľudského stavu a je dôkladne votkané do každého jeho aspektu. Ak neprijímate tiene a neuznávate dualitu života, nežijete naplno.
 
Duchovný obchvat vs. toxická pozitivita

Ja to vidím tak, že duchovné obchádzanie je vedomé vyhýbanie sa nepríjemným myšlienkam a pocitom s fasádou duchovnosti. Duchovné obchádzanie je napríklad to, keď sa cítite zranení, ale tlačíte sa do toho, aby ste o situácii premýšľali len pozitívne bez toho, aby ste riešili zranenie.
Toxická pozitivita je vykresľovanie niečoho škodlivého v pozitívnom svetle alebo oslavovanie niečoho, čo pre vás nie je dobré.

Ak ste chorobne obézni a hovoríte si, že ste krásni takí, akí ste, je to toxická pozitivita. Iste, je dobré mať sa rád, ale vyhýbate sa pohľadu na veľmi reálny zdravotný problém alebo prijatiu opatrení na jeho riešenie.
Duchovné obchádzanie aj toxická pozitivita sú mechanizmy zvládania. Predstieraním, že je všetko skvelé, aby ste sa krátkodobo cítili o niečo lepšie, sabotujete dlhodobú udržateľnú transformáciu.

Namiesto toho, aby ste skúmali bolesť a organicky ju liečili, zatlačíte ju pod vodu, aby ste sa na ňu nemuseli pozerať. Ak sa nútiš prežívať v živote len to dobré, budeš čoraz viac dezintegrovaný, čo vedie k duchovnej regresii, alebo skôr k duchovnej stagnácii.
Temnota života existuje z nejakého dôvodu. Ak ju odmietate uznať, neznamená to, že zmizne. Vyhýbate sa ťažkej práci. Čo však získate, keď vykonáte vnútornú prácu na sebe?
Dostanete lekcie. Učíte sa a rozvíjate múdrosť a pochopenie. Uzdravíte sa. Preto duchovné obchádzanie anuluje učenie a liečenie, ktoré sprevádza práca s tieňmi, pretože sa odmietate pozrieť na tiene.
Ak si dovolíte zažívať bolesť a negativitu, neznamená to, že ste menej duchovní. Nie ste Budha, prestaňte na seba vyvíjať taký tlak, aby ste mali všetko vyriešené.
 
Prečo je duchovný obchvat škodlivý?
 
Rast si vyžaduje autenticitu.
Ak nedokážete byť k sebe úprimní, neuvidíte oblasti, v ktorých sa môžete zlepšiť. Ak nevidíte, v čom sa môžete zlepšiť, nebudete vynakladať úsilie na zlepšenie.
Podobne duchovné obchádzanie vnútorných problémov spôsobuje, že potláčate všetko, čo nie je v súlade s vašou predstavou o tom, kým by ste mali byť. Keď si nepriznáte svoju temnotu, nikdy nedáte priestor svojim skutočným myšlienkam a pocitom. Ak sa nepozriete na svoju dysfunkciu, ako ju chcete potom vyliečiť?

Výsledok?
Zanedbávanie.

Premýšľajte o tom takto: Ak máte infikovanú ranu, máte ju ignorovať a dúfať v to najlepšie, alebo ju liečiť? Ak dáte korunku na pokazený zub, zub sa stále kazí. Hoci to na pohľad vyzerá dobre, problém tým nevyriešite.
Duchovný obchvat funguje rovnako. Môžete sa naučiť, ako vyzerať osvietene na prvý pohľad, ale vo vnútri zostáva ten istý nefunkčný neporiadok. Môžete oklamať iných ľudí, môžete oklamať aj seba, ale neuzdravíte sa, pretože veríte, že sa vás problém netýka.

Preto povrch môže vyzerať iskrivo, ale vnútro je nahnité. To je zlatá vstupenka do duševnej choroby, pretože vaša pohoda sa časom začne zhoršovať.
K uzdraveniu dochádza prostredníctvom uznania, prijatia a autenticity. Ak predstierate, že je všetko vždy skvelé, bránite si pozrieť sa na to, čo s vami nie je v poriadku.

Comments are closed.