Láska a manipulácia

Od zamilovanosti k dokonalej láske
Kenneth West urobil čosi ako analýzu rôznych typov lásky. Prvou je zamilovanosť, láska na prvý pohľad, silná príťažlivosť k človeku, ktorého vlastne ani nepoznáme. Ak nedozreje, čakajú ju obdobia žiarlivosti a nepochopenia, pretože bez angažovanosti vzťah nemá budúcnosť.

Romantická láska je typická pre vášnivé vzťahy najmä počas štúdia na stredných a vysokých školách. Dvojica trávi väčšinu času spoločne a zdá sa byť nerozlučná. Partneri sa nedokážu jeden druhého nabažiť, chcú o sebe vedieť všetko, vychutnávajú si telesnú príťažlivosť. Aj tu však chýba angažovanosť, preto sa mnohé z týchto lások po promócii končia.

Kamarátska láska nemusí byť vášnivá. Dvaja ľudia sa vezmú po dlhých rokoch zasnúbenia, žijú spolu ako dobrí priatelia, ktorí majú radi prítomnosť toho druhého, ale nemusia byť k sebe priťahovaní telesne. Po rokoch manželstva často spia v oddelených spálňach. Tento typ lásky môže ľuďom prinášať veľké šťastie.

Prázdna láska je tá, keď sa dvojica dohodne na spolužití, hoci necíti spoločné „my“ a partneri sa navzájom ani sexuálne nepriťahujú. Niekedy, výnimočne môže časom ožiť a prinášať väčšiu radosť.

Búrlivá láska vzniká vtedy, keď sa dvojica stretne, bezhlavo zamiluje a uzavrie manželstvo, a to všetko vo veľmi krátkom čase. Dvojica sa však necíti ako „my“ a preto je vystavená nebezpečenstvo nevery. Potrebuje čas, aby si vystavala múr, ktorý ju pred narušovaním zvonka ochráni. Tento typ vzťahu na krátky čas kvitne, potom rýchle zvädne.

Dokonalá láska je tá, v ktorej sa milenci cítia zjednotení, telesne priťahovaní a angažovaní pre vzťah. Niektoré dvojice môžu toto štádium nachádzať, iné ho strácajú. A niektorí ho dokážu prežívať po celý život. Koľko je takých lások? Optimisti tvrdia, že najviac desať percent, pesimistom sa aj toto číslo zdá byť priveľké. A nič na tom nemení fakt, že každá dvojica, ktorá vstupuje do manželstva, je presvedčená, že práve oni sú tí, ktorí vytvoria dokonalý vzťah na celý život.

Zdroj: http://referaty.aktuality.sk/laska-a-manipulacia/referat-4019

Comments are closed.