Láska a manipulácia

Vylieči len sebaláska

No a čo robiť, keď človek zistí, že jeden z jeho blízkych je manipulátor? Na túto otázku odpovedá táto aj ďalšia kniha tej istej autorky s názvom NENECHAJTE SO SEBOU MANIPULOVAŤ. Učí zvládať techniky kontramanipulácie, radí aj akým spôsobom sa rozísť (pretože rozchod po dobrom je v takýchto prípadoch nereálny) potom, ako sa už dlho hromadili lži na lži, keď už je jasné, že po búrke a sľuboch polepšenia príde len – ďalšia búrka. A hlavne ako začať znovu, pretože nech už vzťah s manipulátorom trval akokoľvek dlho, ten, kto také spolužitie absolvoval, naň nezabudne nikdy. Najbezbrannejšími obeťami sú vždy deti. Tie manipulátor s obľubou využíva, aby mohol ďalej ubližovať bývalému partnerovi. I keď deti netreba podceňovať, sú schopné všeličo vycítiť a často sa nekompromisne postavia na jednu stranu. Deti však ešte nie sú schopné zvládnuť techniky kontramanipulácie a tak sa treba s nimi trpezlivo a mierne rozprávať namiesto nadávania na bývalého partnera. V mnohých prípadoch však trvá roky, kým sa dokážu zotaviť zo zranení, ktoré utŕžili počas spoločných rokoch strávených s manipulátorom.
„Treba zdôrazniť, že manipulátor sa síce vyhráža, ale sila, ktorú mu dodáva jeho presvedčenie o vlastnej neobmedzenej moci, je neúčinná, ak sa stretne s pevným odhodlaním jeho dovtedajšej obeti nepodvoliť sa, s odporom okolia a s právomocou súdu,“ zdôrazňuje Isabelle Nazare-Aga a dodáva: „Najlepším liekom proti pôsobeniu manipulátora je bez pochybností sebaláska. Overme si, že sme schopní mať radi sami seba a až potom si sľúbme, že TOTO sa už nesmie opakovať!“

 Život ako dobrodružstvo
Aby sme neostali len pri takých pesimistických príkladoch, venujme sa aj téme zrelej, manželskej lásky. Pretože zdá sa, že existujú – aj keď ich je vždy menej, ako by bolo žiaduce – manželstvá, ktoré prosperujú po celý spoločný život. Aj keď sa partneri za tie roky poznajú skrz-naskrz, výsledkom ich spolužitia nemusí byť nuda a pohŕdanie, ale naopak, kamarátstvo, vzájomné povzbudzovanie, vernosť a sexuálna spokojnosť.

Nie každá dvojica zvládne plavbu manželstvom v takomto stave
Niektorí nevydržia búrlivé vlny, ktoré sa počas takej dlhej plavby zákonite objavia. Nedokážu už partnera povzbudiť ani od neho získať podporu, namiesto toho prežívajú sklamanie a odmietanie, a pokúšajú sa o nový vzťah s nádejou, že im prinesie dávno stratenú vitalitu. Bohužiaľ, existujú aj také dvojice, ktoré už len apaticky prijímajú svoju únavu, vyčerpanosť a osamelosť ako osud manželstva, ktoré musia pretrpieť do konca. G. Kenneth West v svojich Kapitolách z vývojovej psychológie, ktoré vyšli pod názvom DOBRODRUŽSTVO PSYCHICKÉHO VÝVOJA vyzýva čitateľov svojej knihy k tomu, aby nabrali odvahu a dali prednosť veľkým veciam v svojom živote a ich realizácii, aj keď tým riskujú neúspechy. Je to vždy lepšie ako zaradiť sa k malomyseľným, ktorí neprežijú ani veľa radosti, ani veľa utrpenia, pretože žijú v šedivom prítmí, ktoré nepozná ani víťazstvo, ani porážky (citát Theodore Roosevelta).

Comments are closed.