Naučte sa ovládať svoj hnev

Každý sa občas nehnevá. Ale keď sa hneváte často alebo sa hnevu dlho neviete zbaviť, môžete sa dostať kvôli výbuchom zlosti do problémov.

Necítite sa dobre a často sa kvôli hnevu na seba aj hneváte. Tak ako hnev príde, tak aj odíde. Niekto sa dlho hnevať nevie, iní s ním však nevedia tak rýchlo bojovať a hnev ich prenasleduje dlhšiu dobu. Nestrácajte však hlavu. Ovládať hnev sa dá naučiť. Stačí, keď dodržíte nasledujúce kroky.

1. Zistite si, čo vás najviac rozčuľuje
Každý človek je iný a každého vie niečo iné poriadne nahnevať. Najviac však vie mnohých rozčúliť  nespravodlivosť a rôzne podvody. Veď koľkokrát ste sa s nimi už stretli? Začalo to v škôlke, pokračovalo v škole a pokračuje v práci. Nespravodlivosť a podvody  boli, sú a budú. Ďalším výrazným spúšťačom hnevu sú rôzne príkazy a zákazy. Keď sa vám niečo nechce urobiť, keď to považujete za nezmyselné alebo naopak, keď vám niekto niečo zakazuje, tak to vás vie poriadne nahnevať. Ďalším dôvodom na hnev je to, keď vás niekto sekírujekritizuje alebo naopak, keď sa vám nedostáva dostatok pozornosti. Samozrejme, dôvodov na hnev existuje oveľa viac. Spomenula som tie, ktoré sú najčastejšie. Je dobré, keď si človek svoje spúšťače hnevu uvedomuje, keď k nemu neprichádzajú náhodne a nečakane. Keď ich poznáte, viete s nimi lepšie „spolupracovať“.

2. Naučte sa rozpoznávať varovné príznaky hnevu
Psychológovia už dávno zistili, že hnev má svoje príznaky. Najčastejšie sú to telesné zmeny, ktoré sa dajú priamo pozorovať. Pretože každý z vás je jedinečný, tých príznakov môže byť naozaj veľa. Ale ktoré sú tie najbežnejšie?
hnev-citáty-eduworld.sk
pocit tepla,
triaška,
nesúvislé a roztrúsené myšlienky,
bolesti hlavy alebo brucha,
nervozita,
bezmocnosť,
plač,
krik.
Ak do vás začne vstupovať hnev, sústreďte sa na telesné zmeny, ktoré vo vás hnev vyvoláva. To sú varovné signály.

Comments are closed.