Subkultúra gotikov a rozmach Hallowenu

Prívrženci subkultúry gotikov chcú žiť podľa vlastného rozhodnutia, neprijímajú morálne pravidlá dominujúcej spoločnosti, majú k nej negatívny vzťah a mnohokrát sa ani nemôžu do nej zaradiť. Cítia sa iní, neprijatí, čo ich vedie k izolácii, narušeniu komunikácie s okolím, k uzavretiu sa do seba a na druhej strane k pevnejšiemu zomknutiu sa vrámci skupiny. Vytvárajú si vlastný slovník a dávajú si gotické pseudonymy. Dôraz kladú na individualizmus. Dosť výrazný je skepticizmus, znechutenie zo života a cynizmus. Od náboženstva sa dištancujú. Priame protikresťanské texty u kapiel sú zriedkavé, skôr vyjadrujú sklamanie z náboženstva. No pritom v nich nájdeme prepojenia s mysticizmom new age. Gotikov fascinuje mimozmyslový svet a pochmúrna stránka ľudskosti. V konečnom dôsledku je táto subkultúra útekom z reálneho sveta.

Stretávame sa tu aj so sebapoškodzovaním, napr. rezanie sa žiletkou alebo nožom, vpichovanie rôznych predmetov do kože, pálenie sa pod. Motívom je niekedy frajerina, ale väčšinou sa to chápe ako prostriedok na úľavu z psychickej bolesti. Táto autoagresia vyplýva z filozofie gotikov ospevujúcej smrť, ba aj samovraždu, ako prostriedky k oslobodeniu od utrpenia a úderov tohto nevďačného sveta.

Z kresťanského hľadiska tu vidíme zreteľné pôsobenie ducha smrti.

Čo sa týka vizáže, obľúbenou farbou je čierna a strieborná. Najčastejšie používané motívy sú lebky, kríže, pentagram, reťaze a obojky so striebornými hrotmi. V oblečení prevláda čierna koženka, výstredné a erotizujúce šaty, kožené „rukavice“ až po lakeť, sieťované alebo dierkované pančuchy, dlhé plášte, kožené topánky a čižmy s masívnymi podrážkami. Vlasy sú väčšinou dlhé, čierne alebo červené, niekedy zasa kontrastne svetlé alebo s krátkou ofinou. Na tvári sú výrazné oči obtiahnuté čiernou farbou, pery namaľované tmavočerveným alebo fialovým rúžom a až smrteľne biely make-up. Nechty sú nalakované na čierno a z doplnkov je častý piercing. V oblečení sa u gotikov v istom zmysle stierajú rozdiely medzi pohlaviami: muži niekedy nosia sukne, korzety, lakujú si nechty, na druhej strane ženy si obliekajú tesné kožené nohavice a ovešajú sa reťazami.

Zdroj: https://modlitba.sk/?p=2230

Comments are closed.