Život s narcisom. Nežijete vo vzťahu, ale v hre. Narcis je parazit, nevie konať inak

Aj moja mama si ho veľmi obľúbila, jediné, ktoré voči nemu zostali rezervované, boli moje dcéry. Brala som to tak, že je to akýsi súboj o moju pozornosť a ten časom opadne.
„Boli to fázy, keď ma ešte psychicky nelikvidoval, no už ma začal ignorovať.“
Kedy sa to začalo kaziť?
Spočiatku to boli len také drobnosti, ktoré som pripisovala skôr jeho zamilovanosti a mávla rukou. Neskôr sa to posúvalo, keď mi raz zavolal a požiadal ma, aby som vyhodila kolegyňu. No ja som ju poznala 15 rokov a viem, že by nič z toho, z čoho ju obviňoval, neurobila. Vecí, ktoré ma začali zobúdzať, postupne pribúdalo.
Stalo sa, že náhle odišiel z práce a nedvíhal mi telefón niekoľko hodín, niekedy aj dní, keď som sa šla zblázniť, či ešte žije. Boli to fázy, keď ma ešte psychicky nelikvidoval, no už ma začínal ignorovať. Vtedy si už bol istý svojím postavením aj v našej firme, kde som na neho previedla viacero kompetencií a ďalšie si sám privlastnil.

Kedy sa to už nedalo prehliadnuť?

Žiaľ, dosť neskoro. Tie červené vlajky som si všímala, no radšej som ich prehliadala. Chcela som sa vyhnúť konfliktom a bezvýhradne mu dôverovala. Pretože to bola moja rodina. Človek, s ktorým budem predsa do smrti.

Prehliadali ste to vedome?
Nemyslím si. Je to zaujímavé, že človek si niektoré veľmi negatívne zážitky vymaže z pamäti. Raz sme napríklad mali na stavbe kontrolný deň a ja som povedala pred klientmi čosi, čo sa jemu nepáčilo. Reagoval v zmysle – zavri hubu, veď ty tomu nerozumieš. A to je riadne ostré. Ja si to však normálne nepamätám, museli mi to povedať nezávisle od seba traja ľudia. Tí skoro odpadli, keď to počuli.

Vy ste to nepočuli?
Možno som to aj počula, len som to počuť nechcela. Už som sa rozchádzala s realitou, pretože vo mne neustále vyvolával pocit viny. Čokoľvek som urobila, bolo zlé, čokoľvek som neurobila, bolo ešte horšie. Neustále spochybňoval moju prácu i mňa osobne. Po čase som sama sebe pomaly prestávala veriť. Viac ako sebe som verila jemu.

Kedy sa začal tento rozkol s realitou?
Asi tri roky po zoznámení sa výčitky začali objavovať častejšie. Občas to ešte prekladal kvetmi na stole v kancelárii či básničkami. Raz ste hore, raz dole bez ohľadu na to, čo vlastne robíte. Tie výbuchy hnevu sa vôbec nedali predvídať. Dokázal na mňa do telefónu pol hodiny vrieskať za to, že som mu predtým nezodvihla telefón, tak som si mobil začala brávať aj do sprchy.
Teraz už viem, že ten chemický kokteil, ktorý som mala v mozgu naservírovaný, mi nespôsobil len rozkol s realitou a odtrhnutie od racionálneho uvažovania, ale aj určitý stav závislosti. Ten spôsobil napríklad aj takú absurdnú vec, že keď sa tento človek, ktorý ma verejne ponižoval a klamal, objavil po ukončení vzťahu pred mojím bytom, prvé, čo som chcela urobiť, bolo objať ho.


Vnímali ho ľudia vo firme?
Jeho konflikty s kolegami postupne narastali, ja som však žila v ilúzii, že je to dobrý človek a čokoľvek urobí, hoci aj na hrane, robí to s dobrým úmyslom. Sama som ho pred sebou ospravedlňovala, a to aj vtedy, keď sa snažil vniesť rozkol medzi mňa a môjho spoločníka vo firme. Vravela som si, asi ma chráni, dáva na mňa pozor.
„Uvedomila som si, že veď to je jeho človek a je celkom zničený.“

Hovorili ste s niekým o svojich podozreniach?
V práci to nebolo možné, ľudia videli, že som sa ho vždy zastala. Navyše sa ho báli. Dokonca začal šikanovať človeka, ktorého si do firmy doviedol sám. Ten muž za mnou prišiel a chcel dať okamžitú výpoveď. Vravel, že ho môj partner šikanuje, podkopáva, nastavuje mu ciele, ktoré nemožno splniť. Mal byť pre neho k dispozícii 24 hodín aj cez víkendy. Hľadala som v mysli nejaké výhovorky, prečo by to Roman robil.
No vtedy som si prvýkrát uvedomila, že, preboha, veď to je jeho človek a je celkom zničený. Predo mnou sedel pracovitý a zodpovedný muž, ktorý odchádzal kvôli Romanovi a prosil ma, aby som to Romanovi nepovedala. Niečo sa vtedy vo mne zobudilo.

Bál sa, hoci už odchádzal?
Všetci sa ho báli. Tú výpoveď som podpísala, no bol to moment, keď som už veci musela riešiť. Nemohla som dopustiť, aby vo firme šikanoval ľudí. Navyše sme boli partneri.

Comments are closed.