Život s narcisom. Nežijete vo vzťahu, ale v hre. Narcis je parazit, nevie konať inak

Rozprávali ste sa o tom doma?
Áno, povedal, že ten človek je neschopný a je dobre, že odišiel. Hovoril to bez akéhokoľvek zľutovania, hoci ten zamestnanec odchádzal viditeľne zničený. Zostal vo mne zlý pocit. Ten sa znásobil, keď sa ukázalo, že počty ľudí na stavbách podľa faktúr nesedia. Začala som si dávať pozor.

Ako reagoval, keď ste ho priamo konfrontovali?
Vravel, že keď ho z niečoho podozrievam, tak si mám vybrať lepšieho stavbyvedúceho, má na stole oveľa lepšie ponuky. Tu sa trápi len kvôli mne za mizerný plat, lebo vraj bez neho by sa firma rozsypala. Samozrejme, dva dni sa so mnou nerozprával. Bola to vždy akási forma trestu, po tých dvoch rokoch sa to začalo diať často.

Kedy ste identifikovali, čo sa deje?
Prvý človek, ktorý mi povedal, že ten človek mnou manipuluje, bola moja priateľka zo strednej. V roku 2016 sme mali stretávku z gymnázia a vravela mi, že si všimla, že som akási iná. Doslova mám zmenenú osobnosť. Vždy som bola veselá, do každého nalievala nádej. Teraz som bola vystrašená, unavená, strhaná. Nebola som to ja. Hoci som si vtedy ešte vôbec nechcela priznať, že by so mnou Roman manipuloval, jej slová boli pre mňa dôležitý vztýčený prst.
„V tom období som bez jeho súhlasu už nevedela urobiť takmer nič.“

Čo vami už naozaj zatriaslo?
Keď sme boli spolu už štyri roky a môj pocit viny sa mu podarilo zvýšiť na maximum. Pracoval na tom programovo. Vyčítal mi, že neviem dávať najavo lásku, že myslím len na prácu, peniaze a o neho sa nestarám. Súčasne vo firme preberal na seba ďalšie kompetencie. Koncom toho nešťastného roka som už bola presvedčená, že som v hlbokej podstate zlá ľudská bytosť, s ktorou fakt čosi nie je v poriadku. Medzitým si našiel frajerku, s ktorou ma podvádzal.

Zostali ste s ním napriek tomu?
Neustále mi opakoval, že som príliš chladná a nevenujem sa mu a už to nie je také ako predtým. Vravela som si vtedy až čosi také absurdné, že si to poníženie možno zaslúžim. Chvíľami som chcela o jeho náklonnosť ešte zabojovať, no chvíľami som už úplne rezignovala. Ja som reálne už nemala energiu ani na to, aby som sa naňho za to poníženie nahnevala.

Kedy sa to vyhrotilo vo firme?
Keď som zistila, že firmu okráda. Stále som však ešte neprišla na to, že je to psychopat. Bola som presvedčená, že je to schopný človek, ktorý sa na mňa hnevá oprávnene. Pretože som zlá. Ale toto bolo už cez čiaru. Tu už poškodzoval firmu a dôkazov o šikane zamestnancov stále pribúdalo.

Odlišovali ste ešte klamstvá a realitu?
Niekedy som toho už vôbec nebola schopná. Bola som zmätená, už som nevedela, čo je pravda a čo nie. V práci som nevládala robiť bežné úkony, začal sa mi zhoršovať zdravotný stav. Toto mu vyhovovalo. Stratila som akcieschopnosť a slepo poslúchala jeho pokyny. V tomto období som bez jeho súhlasu už nevedela urobiť takmer nič. Diktoval mi texty do mailov, posielal dáta z môjho mailu na svoj, úplne ma ovládol. Verte mi, ťažko sa mi o tom dnes hovorí. Neskôr som sa hnevala, že až sem som bola schopná dôjsť. Ale dnes tomu rozumiem.

Prispievali ste k ilúzii, ktorú o vašom vzťahu vytvoril?
V nejakom zmysle áno, úprimne som však verila, že to bude opäť fungovať ako tie prvé roky. V tom čase som žila upnutá iba na to, že sa to vráti. V príručkách sa to volá patologický optimizmus obete. Samozrejme, že sa to nevracalo, bola to deštrukcia. Moje deti sa ma v tom čase začali pýtať, či som v poriadku. Tých, ktorí s vami bývajú, neoklamete. Videli, že mi určité veci prikazuje a ja lietam ako handra.
„Akoby už cítil, že niečo sa deje. Ako keď si odtŕhate z tela pijavicu.“

Čo sa zmenilo po tom, keď vás kamarátka varovala, že ide o manipulátora?
Šla som mu do mailov a veľmi rýchlo som našla potrebné dôkazy. Ďalej však vo mne rezonoval pocit viny, že toto si zaslúžim. Kamarátka mi tvrdo povedala, že je to psychopat a musím s ním ukončiť vzťah, osobný aj pracovný. Bolo s ním však v práci previazaných viacero projektov, všetko si vopred pripravil. Akoby už cítil, že niečo sa deje, ako keď si odtŕhate z tela pijavicu. Povedal mi, že keď chcem, tak z firmy odíde a vezme so sebou všetkých subdodávateľov. Jasné, že toto som nechcela počuť.
Čo ste k nemu cítili?
Bola som zmätená, ale stále som ho milovala a neustále som hľadala chybu v sebe. Dúfala som, že keď sa zmením, keď mu vyhoviem, tak sa všetko nejako vyrieši.

Ako ste sa utvrdili, že ide skutočne o patologickú osobu?
Kdesi na facebooku som našla test s názvom Vaše pocity, ktorý zdieľala jedna moja kamarátka. Vyplnila som ho a prišiel mi výsledok. Sedelo to na neho takmer všetko – narcis preceňuje vlastnú dôležitosť, vyžaduje neprimeraný obdiv ostatných, nárokuje si výnimočné zaobchádzanie, k druhým sa správa priam spotrebiteľsky, využíva ich na dosiahnutie svojich cieľov, správa sa arogantne, prezieravo, často druhým závidí a je presvedčený, že ľudia závidia jemu.
Keď som to videla, vravela som si, že veď narcis je predsa ten, ktorý chodí vyobliekaný, vyvoňaný, nie tento hlboko narušený človek. Som presvedčená, že na Slovensku dnes 80 – 90 % ľudí nevie, čo narcistická porucha osobnosti reálne znamená.
„Narcis si upravuje realitu vo svoj prospech, aby v nej dokázal žiť.“

Ako sa dá vyrovnať s takou skutočnosťou?
Bol to moment precitnutia a veľkého vnútorného oslobodenia. Prišla obrovská úľava, že ja som predsa len zdravá. Som iba obeťou osoby s narcistickou poruchou. Spomedzi všetkého ma roky najviac gniavilo to znásobovanie pocitu viny, ktoré sa mu aj najviac darilo. Podobne, veľmi veľa klamal. On svojim klamstvám aj sám verí, preto to nemožno rozpoznať. Upravuje si realitu vo svoj prospech, aby v nej dokázal žiť. Aby dokázal vôbec prežiť. Nevedel si priznať vinu. Vtedy som tomu ešte nerozumela, že pocit viny neznesie. Je tam čosi hlboko zranené z rodiny, ktorá bola nefunkčná.

Hovorili ste spolu niekedy o jeho rodine?
Raz to v slabej chvíli spomenul, jeho otec dosť pil. Svoje deti i manželku bil. Doteraz medzi nimi vládnu veľmi zvláštne vzťahy. Polovica rodiny sa s Romanom nerozpráva, ani jeho bývalá manželka a deti z prvého manželstva, ktoré žijú v Spojených štátoch. O svoju matku sa síce staral, ale často sa k nej správal hrubo. Raz, keď mali spor a tri týždne jej nedvíhal telefón, som sa jej zastala. Okamžite ma zahriakol, že ak nebudem stáť na jeho strane, tak aj my dvaja veľmi rýchlo skončíme.

Comments are closed.