Aké sú účinné komunikačné nástroje proti manipulácii?

Ignorujte a pokračuje ďalej
Nie na každý výrok alebo každý manipulátorov pokus vyviesť vás z miery sa vyplatí reagovať. Niekedy je lepšie pokus o manipuláciu si nevšímať. Základom je, že na pokus o manipuláciu nereagujete. Samozrejme, môžete dať manipulátorovi najavo, že ste si všimli, o čo sa pokúsil. Máte na to k dispozícii nasledujúce nástroje:
na krátku dobu sa odmlčíte,
nadviažete krátky zrakový kontakt,
vyslovíte konštruktívny príspevok.
Napríklad:
Lukáš sa pokúša na porade vyviesť z miery Matúša: „Tak čo, tentokrát projekt zvládaš?“ Po tejto poznámke nastane v diskusii krátke mlčanie. Matúš pauzu zámerne naťahuje, pozrie sa na Lukáša a povie: „Áno, a na to, aby som projekt naďalej zvládal, rád by som vyriešil niektoré body, ktoré sú podľa môjho názoru dôležité. Tak napríklad situáciu s dodávkmi od našich zmluvných dodávazeľov…“
          Matúš sa nenecháva vyviesť Lukášovou poznámkou z miery. Manipulátor musí byť v tejto chvíli naozaj nahnevaný, keď zisťuje, že Matúš viacmenej nereaguje a naopak  situáciu využíva na to, aby sa ujal slova a pokračoval v téme rokovania.

Preskakujúca gramoplatňa
Za efektívnu ochrannú metódu považujeme aj metódu pokazenej gramoplatne, ktorá vyžaduje určitú mieru vytrvalosti. Podstatou tejto asertívnej metódy je neustále opakovanie určitých vecí. Stále opakujete, čo si prajete alebo neprajete, o čo vám ide, na čo sa chcete opýtať alebo čo chcete povedať. Rovnako ako pri všetkých predchádzajúcich metódach, aj pri tejto nikoho neznevažujete, nikým nemanipulujete, nikoho neprivádzate do nepríjemnej situácie, neuvádzate do omylu. Trik spočíva v tom, že keď niečo poviete viackrát, partner získa dojem, že to naozaj myslíte vážne.
Túto metódu je vhodné použiť vtedy, keď:
vám chce manipulátor vnútiť alebo predať niečo, čo nechcete,
manipulátor sa snaží odbočiť od témy,
keď chce riešiť niekoľko vecí naraz,
keď vás manipulátor neustále prerušuje a nenechá vás dohovoriť.

 Vatový pohlcovač
Na verbálne útoky s nevhodnými narážkami je dobré použiť metódu vatového pohlcovača. Spočíva v tom, že po verbálnom ataku sa opýtate útočníka, či ešte existuje niečo, čo by chcel kritizovať, vytýkať alebo čo mu ešte vadí. Napríklad: „V poriadku. Čo vám ešte na mne prekáža? Čo vám ešte okrem toho napadá?“

Zámerné preháňanie
Hlúpe poznámky dokážu takmer každého vyviesť z miery. Nemali by ste ich však brať naozaj vážne, pretože manipulátor by sa len tešil, že dosiahol svoj cieľ. Ako to urobiť? Jednou z možností je tá, pri ktorej zámerne budete manipulátorovu poznámku preháňať. Napríklad: Jana predáva v bare nápoje. Prichádza jej bývalý priateľ a na celý bar kričí: „ Aj tak tu robíš len preto, aby si mohla koketovať so zákazníkmi. Jana sa však nenechá rozhodiť a povie mu: „ A nielen koketovať, ale aj všeličo iné…“ Jana sa chytá výroku a sebavedome preháňa ešte viac. Väčšinou to vedie k odľahčeniu situácie a manipulátorovi sa tak dáva najavo, že hlúpymi poznámkami nedosiahol vytúžený výsledo

Comments are closed.