Psychická manipulácia

Všimli ste si, že v nákupných centrách nie sú hodiny, málo okien, vždy umelé osvetlenie? Že tam púšťajú hudbu určitej hlasitosti a štýlu? Že v spleti chodieb sa ťažko orientuje? Že výstupové miesta sú veľmi obmedzené ? Cítime príjemnú osviežujúcu vôňu, hľadáme, blúdime
– ideme kúpiť len chleba a musíme prejsť celou nákupnou plochou. Vyjdeme von a prekvapene zistíme, že medzitým sa zotmelo, prešli 2 hodiny a minuli sme oveľa viac peňazí ako sme mali v úmysle. Stratili sme pojem o čase aj vonkajšej realite.
Tento stav má aj svoj odborný názov – Gruenov transfer podľa zakladateľa nákupných centier. Vystihuje chvíľu, v ktorej sa človek pod vplyvom premyslene usporiadaného prostredia po určitom čase mení na impulzívneho kupca. Zaujímavý film Český sen dokumentuje takýto vplyv a nastavuje zrkadlo našej ovplyvniteľnosti psychickou manipuláciou.
Jedinou obranou voči pasívnemu psychickému nátlaku je uvedomiť si tieto súvislosti, zastaviť sa a zamyslieť nad tým, či je zmysluplné to, čo práve robíme a či sme sa pre to naozaj sami a slobodne rozhodli.
S psychickou manipuláciou sa stretávame aj vo vzťahoch v rodine, v škole, v práci a možno manipulujeme iných aj my sami a ani si to neuvedomujeme. Pokiaľ ste čítali knihy s presnými návodmi na sebapresadenie a úspech (napr. Dale Garnegie) napadlo vás, že priamo nabádajú ku veľmi sofistikovanému aktívnemu psychickému nátlaku? Veď čo iného je to, že sa učíte svojim správaním ovládať ľudí bez ich vedomia a tak ich priviesť k tomu, aby sa zmenili a mali vás radi bez úprimných hlbších citov a vzťahov.
Občas sa uchyľujeme k psychickej manipulácii všetci. Človek sa niekedy, povedzme v zlosti, správa manipulatívne – vyhráža sa, odíde bez vysvetlenia. Po takomto záchvate ho však „hryzie“ svedomie, snaží sa ospravedlniť, vysvetliť, alebo zmeniť nevhodné správanie.
U manipulátora je to však inak. Ten manipuluje neustále a zneužíva ľudí na dosiahnutie svojich cieľov všetkými možnými spôsobmi bez ohľadu na morálku a mravnosť. Je teda rozdiel niečo občas urobiť a skutočne byť niečím ako charakteristika osobnosti. Manipulátor psychicky manipuluje, až týra, svoju obeť, ktorá stráca vlastnú dôstojnosť, slobodu
a identitu. Základnou črtou psychickej tyranie je totálna absencia úprimného rozhovoru. V populácii je zastúpenie takýchto manipulátorov asi 2@3%. Štatisticky by sa teda takmer každý z nás mal s manipulátorom vo svojom živote stretnúť. Stretli ste sa? Skúste si spomenúť.
Ak ste badali opakovane u niekoho v rozhovoroch tieto prejavy: počúva s nechuťou – nápadné povzdychy, opovržlivé úškrny, veľavravné náznaky, nenávistné pohľady, vyhýbavé pohľady, náhle začína hovoriť o inom, hovorí hlasnejšie alebo tichšie ako ostatní, drží sa v ústraní alebo vehementne presadzuje, vyhľadáva také miesto, aby ho ostatní vnímali ako ústrednú osobu (v čele stolu, v najväčšom kresle) – mali by ste spozornieť, lebo práve toto sú prejavy psychickej manipulácie.
Hľadajte u dotyčného ďalšie vedomé či nevedomé prejavy manipulácie: prehnané priateľské alebo výhražné gestá – búchanie do stola, prst namierený na niekoho, predstiera, že sa ho nič netýka, nedáva najavo city, potláča gestá – zalamuje prstami, odkašliava, sťahuje žuvacie svaly, odkladá stretnutia, bez vysvetlenia nepríde, často chodí neskoro …Našli ste? Tak pozor!
Ak ešte vypozorujete aj v reči niektoré z týchto prejavov: nejednoznačné vyjadrovanie, neposkytuje všetky informácie naraz, hovorí v neúplných vetách, nedopovie myšlienku, používa mnohoznačné alebo samé cudzie slová, vyžaduje predbežné sľuby ale sám sa sľubom vyhýba, neodpovedá na otázky alebo odpovedá protiotázkou, argumentuje polopravdami, uchyľuje sa ku tzv. dvojitej väzbe (vysiela súčasne dve správy, ktoré si navzájom odporujú – napríklad slovami s niečím súhlasí ale súčasne nesúhlasne krúti hlavou, hovorí s hnevom v hlase ale súčasne sa usmieva) – tak máte s vysokou pravdepodobnosťou dočinenia s manipulátorom!

Comments are closed.