Psychická manipulácia

Dlhodobý kontakt s manipulátorom a psychická manipulácia je silný stresor. Čím je kontakt častejší, tým sú prejavy stresu silnejšie. Spôsobuje zdravotné problémy: poruchy spánku, ťažkosti s trávením, zvýšenie svalového napätia, vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy. Vyvoláva aj psychické problémy: depresie, strach, úzkosť, zníženie sebavedomia a sebaúcty, narušené medziľudské vzťahy, pasivitu a neschopnosť spontánne prežívať svoj život.
Okrem toho zasahuje aj celú komunitu, pretože jedným z prvých signálov, že nami systematicky niekto manipuluje je narušenie vzájomných vzťahov v rodine, v triede, na pracovisku. Nastáva rozdeľovanie ľudí do skupiniek, podozrievanie, nesúdržnosť, precitlivelé vnímanie konfliktov a rozoštvávanie ľudí.
Pocit základnej istoty a bezpečia nám zabezpečuje súkromie a rodina. Psychická manipulácia v rodine môže vyústiť do pocitu absolútneho zúfalstva a bezmocnosti obete. Z práce môžete dať výpoveď, školu môžete zmeniť ale z rodiny je únik veľmi ťažký a pre dieťa doslova nemožný. Práve preto je psychické utrpenie v rodine zadefinované v zákone ako trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby so sadzbou 2 – 10 rokov. Ovšem vieme, že kde nie je žalobca, nemôže prísť ani sudca.
Manipulatívne správanie na pracovisku sa označuje ako mobbing (od slova to mob – napadnúť, prepadnúť, vrhať sa) a je jednou z hlavných príčin znižovania pracovného výkonu, práceneschopnosti a zhoršenia pracovnej atmosféry. Ide o nenápadné správanie (neodzdravenie, nevnímanie jeho prítomnosti, nevšímať si jeho poznámky, vyhýbať sa kontaktu, veľavravné narážky, ironické poznámky, ap.) s cieľom človeka v tichosti vylučiť z kolektívu. Takáto skrytá agresivita nedáva obeti možnosť na sebaobranu – ako niekomu dokážete, že robí veľavravné náznaky? Veľmi často sa to deje s tichým súhlasom ostatných v kolektíve. Mlčky sledujú manipulatívne správanie voči obeti ako očití svedkovia, čím sa vlastne stávajú vo svojej pasivite aktívnymi účastníkmi.
Prvým krokom k obrane je rozlíšenie manipulatívneho správania ihneď v jeho počiatkoch a okamžitý aktívny protimanipulatívny postoj a správanie.
Napríklad: ak manipulátor odpovedá otázkou žiadajte dôsledne odpoveď na pôvodnú otázku, kľudne sa mu dívajte priamo do očí a trvajte na spresnení nejednoznačného vyjadrenia otázkami typu: Kde? Kto? Ako? Preformulujte zreteľne pred všetkými, na čom ste sa dohodli a nechajte si správnosť od manipulátora slovne potvrdiť. Dajte mu vecne spätnú väzbu, pretože si svoje chyby nemusí uvedomovať. Uvedomte si, že vy nemáte žiadnu vinu na tom, že vás manipulátor manipuluje.
Neočakávajte že sa manipulátor spamätá, ani sa nesnažte zmeniť manipulátorovu osobnosť, pretože premeny manipulatívnych osobností sú veľmi ťažké aj po absolvovaní dlhodobej psychoterapie. Pokiaľ ste svedkom psychickej manipulácie nezostaňte pasívni. A neustále sa opakujúce pychické týranie u susedov oznámte na polícii.
Nájdite v sebe odvahu povedať nahlas: toto je manipulácia, pozbierajte silu na odolanie manipulátorovi a získajte podporu ostatných vo svojom úsilí – chráňte svoju slobodu a dôstojnosť.


Pokiaľ vás téma zaujala prečítajte si niečo z odporúčanej literatúry:
· Abgral Jean Marie: Mechanizmus sekt. UK Karolinum, Praha 2000.
·Berne Eric: Jak si lidé hrají. Dialog, Liberec 1992
·Brown Derren: Magie a manipulace mysli. Argo, Praha 2007.
·Edmuller Andreas – Wilhelm Thomas: Nenechte sebou manipulovat. Grada Publishing, Praha 2003
·Hassan Steven: Jak čelit psychické manipulaci zhoubných kultú. Nakladatelství T. Janečka, Brno 1995.
·Hirigoyen Marie@ France: Psychické násilí v rodině a v zaměstnání. Acad., Praha 2002.
·Hirigoyenová Marie@France: Psychické týranie. Sofa, Bratislava 2001
·Huberová Brigitte: Psychický teror na pracovišti. Neografia, Martin 1995.
·Nazare – Aga Isabelle: Nenechte sebou manipulovat. Portál, Praha 1999
·Novák Tomáš: Psychická sebeobrana. Grada Publishing, Praha 2001.
·Novotný Petr: Kdo s námi manipuluje. Dialog, Liberec 2005.
·Rushkoff Douglas: Manipulativní nátlak. Konfrontace, Hradec Králové 2000.
·Šebej František: O plameni a nočných motýľoch. Kaligram, Bratislava 1996
·Taylorová Kathleen: Brain Washing – Manipulace s myšlením. Lid. noviny, Praha 2006.
·Toscani Oliviero: Reklama je navoněná zdechlina. Slovart, Praha 1996.
·Zimbardo Philip G.: Moc a zlo. MORAVIAPRESS, Praha 2005.

Prevzaté z : httpwww.integra.fost.skclankyPsychManipKazdod.pdf

Comments are closed.