Súčasné poňatie narcizmu

Diagnostické znaky narcistickej poruchy
osobnosti

Táto časť je venovaná narcizmu už ako poruche osobnosti. Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch v piatej revízii, v českom preklade vydaný Rabochom a kol. v roku 2013, uvádza narcistickú poruchu osobnosti pod označením 301.81 (Raboch a kol., 2015, s.703). Diagnostické znaky sú v podstate rozvinutím diagnostických kritérií. „Základným znakom narcistickej poruchy osobnosti je pervazívny vzorec grandióznosti, potreby obdivu a nedostatku empatie.“ (Raboch a kol., 2015, s.704). Uvádzame bližší popis znakov diagnostických kritérií, ktoré uvádzajú Raboch a kol. (2015, s.704-705):
1. Narcistickí ľudia majú pocit vlastnej grandióznosti. Znakmi tohto kritéria sú: očakávanie chvály a oceňovanie narcistických ľudí inými ľuďmi; preceňovanie vlastných schopností a zručností; zveličovanie všetkého, čo sa ich týka; podceňovanie iných.
2. Narcistickí ľudia majú o sebe neobyčajnú predstavu (moc, talent, krása a pod.). Hlavným znakom tohto kritéria je ich fantázia, ktorá sa týka obrovskej slávy, moci alebo krásy; majú pocit, že si zaslúžia obdiv od celého sveta; radi sa porovnávajú a stotožňujú so slávnymi ľuďmi.
3. Narcistickí ľudia sú presvedčení o tom, že sú výnimoční, jedineční. Znaky tohto kritéria sa viažu na ich pocit nadradenosti; sú presvedčení o svojej „veľkosti“, čo znamená, že ich môže pochopiť len skutočný/skutočná odborník/odborníčka.
4. Narcistickí ľudia chcú, aby ich ostatní nadmerne obdivovali. Znakom tohto kritéria je ich krehká sebaúcta; chcú byť neustále stredobodom pozornosti; vyžadujú komplimenty od ostatných ľudí.
5. Narcistickí ľudia si myslia, že sú neobyčajní. Toto kritérium súvisí so znakmi, ako je napríklad: očakávanie prednostného zaobchádzania s nimi; očakávanie, že všetci im vo všetkom vyhovejú; nemajú cit pre potreby iných.
6. Narcistickí ľudia sa vo vzťahoch správajú vykorisťovateľským spôsobom. Znaky tohto kritéria prinášajú: bezohľadnosť voči iným ľuďom a vykorisťovateľský spôsob zaobchádzania s inými.
7. Narcistickí ľudia nemajú schopnosť empatie. Toto kritérium nesie znaky ťažkého rozpoznávania citov iných, ich túžob a subjektívnych zážitkov; nerozumejú tomu, že aj priania a túžby iných ľudí sú rovnako dôležité ako tie ich; neuvedomujú si, keď niekoho rania.
8. Narcistickí ľudia závidia ostatným alebo túžia po tom, aby ostatní závideli im. Toto kritérium súvisí so závidením majetku a/alebo úspechu. Myslia si, že nik iný okrem nich, si nezaslúži úspech alebo majetok; podstatnými znakmi sú arogancia a povýšenecké správanie.
9. Správajú sa arogantne. Znakom tohto kritéria je snobské správanie, ktoré sa prejavuje výbušnosťou a drzosťou.

Narcizmus a maskulinita

„50-75% ľudí s diagnostikovanou narcistickou poruchou osobnosti sú muži.“ (Raboch a kol., 2015, s.706). Aj keď uvádzame vyššiu percentuálnu pravdepodobnosť vzniku narcistickej poruchy osobnosti u mužov, neznamená to, že ženy narcizmom netrpia. Domnievame sa, že narcizmus sa prejavuje paralelne s maskulinitou, ktorá je dôsledkom sociokultúrnych vplyvov a je vlastná obom pohlaviam. O vyššej náchylnosti mužov k psychickým poruchám píše aj Wallot, ktorý svoje tvrdenie podložil štatistikou a uvádza, že muži a ich zdravie sú v skutočnom ohrození (Wallot, in Corneau, 2012). Tieto štatistiky poukazovali na výskyt rôznych chorôb a porúch u mužov od útleho
detského veku: „častejší výskyt mentálnej retardácie, problémy s pozornosťou, ťažkosti schizoidného typu, prechodné alebo chronické tikové poruchy, koktavosť, funkčná enuréza a enkopréza, somnambulizmus a nočný des, autizmus.“ (Wallot, in Corneau, 2012, s.9). S takýmto presvedčením prišiel aj Bonelli, ktorý vo svojej publikácii Mužský narcizmus: jak ho pochopit a proměnit, rozoberá lásku narcistických mužov (Bonelli, 2018). Bonelli píše o spútaní narcistického muža tromi putami, pričom poukazuje na to, že narcistický muž sa spútava sám:
1. Idealizácia seba samého. Prvé puto sa týka prvých troch diagnostických kritérií. Idealizáciu vníma ako povyšovanie, ktoré sa rozvíja zo sebalásky. Viaže sa na neschopnosť narcistického muža vytvoriť si vnútorný poriadok a na neschopnosť sebakontroly. Výsledok týchto neschopností je nedostatočná vzťahová spôsobilosť.
2. Odopieranie hodnoty iným. Druhé puto sa týka ďalších troch diagnostických kritérií, tieto Bonelli popisuje ako brzdu vzťahov. Brzdou môže byť: túžba po obdive, nárokovanie, bezohľadnosť, vykorisťovanie, manipulatívnosť, nedostatok empatie, závisť, žiarlivosť, arogancia a pod. Uvedené vlastnosti majú negatívny vplyv na vzťahy narcistického muža.
3. Sebaimanencia. Tretie puto sa týka posledných troch diagnostických kritérií. Ekvivalentom názvu je nedostatok sebatranscendencie. Bonelli vníma sebaimanenciu ako priestor, ktorý narcistický muž vyplní iba vyvyšovaním seba „do nebies“, čím stráca priestor pre niečo skutočne „vyššie“.

Comments are closed.