Súčasné poňatie narcizmu

Neklinický narcizmus

Neklinický narcizmus nie je poruchou osobnosti ako takou. Neklinická forma narcizmu bola skúmaná a popísaná v kapitole The narcissistic personality, v publikácii Personality disorder in modern life, Millonom a kol. (2004). Tvrdia, že v skutočnosti neexistuje žiadna porucha izolovane, čo znamená, že každá porucha je sprevádzaná ďalšou, častokrát príbuznou poruchou. Pomer prejavovania sa porúch je individuálny. Nemusí ísť o kombináciu dvoch porúch, môže ich byť aj viacero (Millon a kol., 2004). Takýmto spôsobom autor uvažoval aj o narcizme a jeho neklinických formách, z čoho vyvodil nasledujúcu typológiu neklinického narcizmu (Millon a kol., 2004, s.337-
342):
1. Bezcharakterný narcistický človek. Ľudia tohto typu kombinujú v prejave svojho správania vysoké sebavedomie s opakujúcim sa antisociálnym vzorom osobnosti. Dosahovanie úspechu týchto ľudí je často až na hrane toho, čo je právne prípustné. Sú mnohokrát drogovo závislí, väznení za ich činy, zavretí 53 v nápravných centrách či rehabilitačných programoch. Nepoznajú lojalitu, sú pomstychtiví a ľahostajní. Nie sú stotožnení s tým, čo je morálne, ale sú spoločensky zruční. Ich zručnosť sa spája s tým, čo im robí radosť – získanie dôvery druhých ľudí, ktorých následne oklamú, zradia alebo ponížia.
2. Kompenzujúci narcistický človek. Ľudia tohto typu zachovávajú podstatu psychoanalytickej definície a ponímanie narcizmu, ako duševnej poruchy. Všetci narcistickí ľudia spadajú pod tento typ: prežili „ťažké“ detstvo, ale miesto pociťovania menejcennosti si vytvorili ilúziu nadradenosti. Z ich života sa stal hon za slávou. Všetky ich ocenenia, diplomy a certifikáty, ktoré získali, si hrdo vešajú do miestností svojich domov či kancelárii, kde ich môžu všetci vidieť. Sú arogantní, odmietaví a urážliví, ak je v ohrození ich realita“.
3. Milostný narcistický človek. Tento typ narcistických ľudí je najčastejšie opisovaný erotickými hrami, ktorými zvádzajú ľudí a pohrávajú sa s nimi. Dokážu si vytvárať také plány erotických hier, ktoré iných ľudí zmätú v takých rozmeroch, že im skutočne uveria zaľúbenosť a lásku. Zdanie skutočného vzťahu je len mylná predstava. Takýto ľudia sú zameraní na svoj fyzický vzhľad.
4. Elitársky narcistický človek. Títo ľudia sú energetickí, sebaistí a arogantní. Vytvárajú si falošnú fasádu seba, ktorá je formou zveličovania. Tento typ narcistických ľudí je typický pre povolania ako napríklad: chirurgia,právnictvo a podnikanie. V extrémnych situáciách sa radi stávajú polobohmi, ktorí rozhodujú o osudoch iných ľudí. Radi sa propagujú a porovnávajú s inými ľuďmi.

Comments are closed.