Súčasné poňatie narcizmu

Kognitívna perspektíva narcistických ľudí

Podľa Vágnerovej (2014), je u ľudí s poruchou osobnosti, schopnosť uvažovať deformovaná. „Nejde o zníženú inteligenciu, ale o neštandardný postup úvah a o prístupe hodnotenia čohokoľvek.“
(Vágnerová, 2014, s.471). Tieto všeobecné poznatky kognitívnych funkcii ľudí s poruchou osobnosti potvrdil aj Davis (in Millon a kol., 2004) na narcistických ľuďoch. Túžba narcistických ľudí po jedinečnosti je sprevádzaná množstvom kognitívnych deformácii, ktoré sa týkajú dvoch bodov (Davis, in Millon a kol., 2004, s.357-358):
1. Narcistickí ľudia sú náchylní na dichotomické hodnotenie seba a iných. V stresových situáciách váhajú medzi svojim dobrým a zlým obrazom. To znamená, že v istých situáciách sa považujú za dobrých a všemocných, a naopak, v iných situáciách, sa považujú za bezcenných a bezmocných. Narcistickí ľudia veria tomu, že ostatní im závidia ich pozície alebo schopnosti. Svojich priateľov/priateľky alebo rodinu niekedy vnímajú ako lojálnych a dôveryhodných, inokedy zas ako nepriateľov/nepriateľky a neprajníkov/neprajníčky.
2. Narcistickí ľudia často zaznamenávajú malé rozdiely medzi sebou a inými. Narcistickí ľudia zatemňujú iných ľudí, preto, aby si zachovali pocit nadradenosti. Hľadajú rozdiely medzi nimi a ostatnými ľuďmi, a tieto rozdiely sú základom pre „stavbu“ ich jedinečnosti. To, čo je rozdielom, je niečo, čím narcistickí ľudia vynikajú. Rozdiel medzi sebou a inými zosilňujú ako dôkaz ich výnimočnosti.
Z hľadiska kognitívnych funkcii môžeme vidieť,že narcistickí ľudia vo veľkej miere pracujú s ich fantáziou, ktorá im slúži ako podpora pre ich grandióznosť. Pracujú s obmenou reality a jej prikrášlením vo svoj prospech.

Emocionálna perspektíva narcistických ľudí

Vágnerová (2014) popisuje emočné prežívanie ľudí s narcistickou poruchou osobnosti odlišnou intenzitou a kvalitou. Hovorí, že „nevyrovnanosť emočného prežívania, jeho neprimeranosť
vyvolávajúcim podnetom a nesúlad medzi vnútorným prežívaním a jeho vonkajším prejavom“ je pre týchto ľudí typická (Vágnerová, 2014, s.472). Vágnerová popisuje štyri hlavné body týkajúce sa emočného prežívania ľudí s narcistickou poruchou osobnosti (Vágnerová, 2014, s.472):
1. Pocity, ktoré sa týkajú ich a okolitého sveta sú výrazne odlišné. U narcistických ľudí sa prejavujú ich precitlivenosťou na svoju osobu a ľahostajnosťou voči iným ľuďom.
2. Ich emočné prežívanie má prevažne negatívne ladenie. Narcistickí ľudia často prežívajú „pocit prázdnoty a nudy, ktoré vedú k pocitom zlosti a nenávisti.“ (Röhr, 2016, s.38).
3. Ich emočné prežívanie môže byť akcentované alebo utlmené. Narcistickí ľudia svoje emócie buď zdôrazňujú, alebo potláčajú.
4. Pocity môžu byť neprimerané k podnetom, ktoré ich vyvolali. Narcistickí ľudia sa často správajú k svojim partnerom/partnerkám neadekvátne, predovšetkým vtedy, keď ide o emocionálny, alebo sexuálny vzťah. Z uvedeného môžeme dedukovať, že narcistickí ľudia sú zmätení vo vlastných, ale aj cudzích emóciách. Dôsledkom je „znížená schopnosť empatie, promiskuita, neschopnosť emočnej
blízkosti.“ (Novák, Lásková, 2016, s.31).

Comments are closed.