Účinné metódy proti manipulácii

Otázky je možné dopĺňať ich zdôvodnením, napr.: Čo podľa vás spôsobilo túto situáciu? Pýtame sa preto, aby nám to umožnilo pochopiť, ako ste sa mohli dostať do takých veľkých problémov.
Nepriamymi formuláciami je možné otázky zmierniť, aby sa nejavili príliš ostré, napr.: Premýšľam, ako mohlo dôjsť k tejto nepríjemnej situácii. Čo si o tom myslíte vy? (Je dobré vyhýbať sa otázkam prečo, pretože sa javia ako agresívne.)

Otázky treba formulovať ofenzívne, s orientáciou na výsledok. Napr.:
Namiesto „Budete to mať vo štvrtok hotové?“ formulujte otázku takto: „Kedy sa môžem vo štvrtok zastaviť po ten dokument?“
Namiesto „Máte nejaké otázky?“ sa radšej pýtajte: „Ktoré otázky vám ešte môžem zodpovedať?“
Namiesto „Skúsim to vybaviť čo najskôr“ povedzte: „Najneskôr budúci utorok to budete mať hotové.“

Ďalšie účinné metódy

K ďalším účinným ochranným metódam patrí malé nedorozumenie. Pri tejto metóde budete pokus o manipuláciu považovať za malé nedorozumenie, popr. ho označíte ako vašu zmätenosť, napr.: „Zrejme som niečo zle pochopil alebo mi voľačo uniklo. Dohodli sme sa predsa, že…“ alebo „Okamih, som z toho trochu zmätený. Bol by som rád, keby sme si teraz ujasnili…“

Metódu opustenia priestoru sa odporúča používať proti veľmi masívnej manipulácii. Táto metóda pozostáva z troch krokov:
-evidentné prerušenie rozhovoru,
-zdôvodnenie prerušenia rozhovoru, priame upozornenie na pokus o manipuláciu,
-predloženie návrhu alebo požiadanie partnera o predloženie návrhu.

Na verbálne útoky s nevhodnými narážkami je dobré použiť metódu vatového pohlcovača. Spočíva v tom, že po verbálnom ataku sa opýtate útočníka, či ešte existuje niečo, čo by chcel kritizovať, vytýkať alebo čo mu ešte vadí, napr.: „V poriadku. Čo vám ešte na mne prekáža? Čo vás ešte okrem toho napadá?“

Medzi prínosné ochranné komunikačné metódy radíme aj metódu obrat v pozícii, ktorá spočíva v zámernej zmene pozície, uhla pohľadu, perspektívy. Otázkami vedieme partnera k tomu, aby sa vžil do inej pozície, napr.: Čo myslíte, ako to vnímajú vaši podriadení? Navrhnite, čo mám urobiť, aby ste ma vypočuli. Ako by podľa vás malo vyzerať riešenie? Ako by asi na to reagovali vaši kolegovia?

Za efektívnu ochrannú metódu považujeme aj metódu pokazenej gramoplatne, ktorá vyžaduje určitú mieru vytrvalosti. Podstatou tejto asertívnej metódy je neustále opakovanie určitých vecí. Stále dokola opakujete, čo si prajete alebo neprajete, o čo vám ide, na čo sa chcete opýtať alebo čo chcete povedať. Rovnako ako pri všetkých predchádzajúcich metódach, aj pri tejto nikoho neznevažujete, nikým nemanipulujete, nikoho neprivádzate do nepríjemnej situácie, neuvádzate do omylu.

Zdroj: http://www.skvelarodina.sk/ucinne-metody-proti-manipulacii/

Comments are closed.