Aké je vaše znamenie? Horoskopy, astrológia a zverokruh

Horoskopy – Zdá sa, že fungujú.
Zdá sa, že horoskopy fungujú. Ale „zdanlivo“ môže byť klamlivé. Predstavte si, že by váš horoskop znel ako jeden z nasledujúcich:

„Dnes si kúpite iba jeden žreb a vyhráte s ním niekoľkomiliónovú lotériu.“
„Dnes o 9:07 stretnete pána Pravého. Okamžite ho požiadajte o ruku. On to prijme.“
„Dnešné záplavy vo vašej oblasti vám odplavia auto a skúter, ale nie bicykel.“

V týchto prípadoch je každý „opis toho, čo sa vám stane“ konkrétny a testovateľný. Každý z nich má diskrétnu výpovednú hodnotu. Sú pravdivé alebo nepravdivé. Horoskopy však nikdy také nie sú. Inak by boli otvorene zdiskreditované. Je jasné, že nepravdivé predpovede by odradili a odohnali ich zákaznícku základňu. Na to sú horoskopoví publicisti príliš šikovní. S istým interpretačným talentom dokážu denne písať predpovede, ktoré sú relatívne, ale flexibilné, osobné, ale nie konkrétne, poskytujúce ilúziu poznania bez rizika falšovania.
Urobme si však jasno. Podľa všetkých vedeckých meradiel horoskopy, zverokruh a astrológia nemajú spoľahlivú, špecifickú, vysvetľujúcu alebo predpovedajúcu silu.(9) Horoskopy „nefungujú“ žiadnym vedecky dôveryhodným spôsobom. Zdá sa, že fungujú len vďaka rôznym kognitívnym skresleniam a salónnym trikom, ako sú potvrdzovacie skreslenie, Barnumov efekt, čítanie za studena, placebo efekt, kvalifikovaný odhad, samonapĺňajúce sa proroctvo a hrubá pravdepodobnosť.(10)

Comments are closed.