Aké je vaše znamenie? Horoskopy, astrológia a zverokruh

Čo sú horoskopy?

Horoskop je „opis toho, čo sa vám stane, na základe postavenia hviezd a planét v čase vášho narodenia“.(2) Z vedeckého hľadiska hviezdy na oblohe v deň vašich narodenín neurčujú to, „čo sa vám stane“. Nemôžu nič predpovedať. Len visia vo vesmíre a otáčajú sa. Táto prozaická skutočnosť nezastavila približne 70 miliónov Američanov, ktorí si údajne každý deň čítajú svoj horoskop.(3) Horoskopy sú podmnožinou astrológie. Ak je teda číslo 70 miliónov správne, potom je veľa ľudí príležitostnými astrológmi.

Čo je astrológia?

Astrológia je mystická teória, ktorá sa niekedy mylne považuje za vedu o pozorovaní hviezd známu ako astronómia. Astrológia však využíva vedu o hviezdach a mieša ju s okultnou vierou, že tieto hviezdne vzory ovplyvňujú ľudí a udalosti na Zemi. Presnejšie povedané, astrológia je „štúdium pohybov a pozícií Slnka, Mesiaca, planét a hviezd v presvedčení, že ovplyvňujú charakter a životy ľudí“ (zvýraznenie pridané)(4). Hoci horoskopy sú podmnožinou astrológie, na ich spojenie je potrebný ešte jeden pojem. Pripomeňme si zverokruh.

Čo je to zverokruh?

Zverokruh je „oblasť oblohy, po ktorej sa zdanlivo pohybujú Slnko, Mesiac a väčšina planét, rozdelená na dvanásť rovnakých častí, z ktorých každá má svoje meno a symbol a každá je spojená s presným ročným obdobím. „(5) Týchto dvanásť rovnakých častí sa nazýva „domy“. Každý dom je pomenovaný podľa viditeľného súhvezdia (znamenia) na danom kúsku oblohy. Tieto domy tvoria pás okolo Zeme. Kedysi dávno sa všetky súhvezdia interpretovali v geocentrickom modeli (slnečná sústava sústredená okolo Zeme). Väčšina astrológie sa stále robí týmto spôsobom. V súčasnosti však niektorí astrológovia používajú heliocentrický model vďaka Kopernikovej revolúcii (pozri obrázok).

Comments are closed.