Viete byť asertívny? Tu je 6 tipov, ako povedať nie

Robí vám problém odmietnuť požiadavky druhých? Naučte sa, ako byť asertívny!

Treba vedieť, kedy povedať nie, a kedy áno.

Šéf chce, aby ste zostali v robote dlho do večera, dcéra má namierené na pochybnú diskotéku, brat by si rád požičal päťdesiattisíc. Vám sa to vôbec nepozdáva. Buďte asertívny a povedzte NIE! Tu sú tipy, ako na to.

1 NEPODĽAHNITE POCITU VINY

Niekto od vás niečo žiada a cíti, že by ste nemuseli súhlasiť. Čo urobí? Bude sa snažiť vzbudiť vo vás pocit viny, lebo tomu málokto odolá. Ihneď zaraďte spiatočku a nenechajte sa ovplyvňovať! Fakt, že niekomu odmietnete vyhovieť, nemôže spochybniť vás samých. Nikdy sa nenechajte vydierať, najmä nie citovo.

2 NEUNÁHLITE SA, POŽIADAJTE O ČAS

Predtým, než odpoviete, doprajte si zopár minút dôkladne zvážiť všetky argumenty za a proti. Ak máte pocit, že na vás tlačia, aby ste rýchlo dali svoj súhlas, pevne povedzte, že si to potrebujete premyslieť a stanovte si aj čas, aký na to potrebujete.

3 PRIPRAVTE SI ODPOVEDE DOPREDU

Ľudia sa obávajú povedať NIE. Strach musíte potlačiť. Myšlienky typu „bože, prečo zasa ja“ alebo „ak odmietnem, budem nesympatická“ vedome a rýchlo nahraďte realistickým postojom ako „mám právo nesúhlasiť“ či „mám nárok na vlastný postoj k veci“. Dopredu majte pripravenú odpoveď, ktorú môžete použiť vždy. Povedzte napríklad „Je mi to naozaj ľúto, ale musím ti odmietnuť“, prípadne „Ľutujem, ale toto si nemôžem dovoliť“.

4 PONÚKNITE NÁHRADNÉ RIEŠENIE

Ak použijete metódu „Nie, ale…“, získate možnosť vyhnúť sa nepríjemnej situácii. Bratovi to vysvetlite jednoducho. „Chápem tvoje finančné starosti, ale teraz ti naozaj nemôžem pomôcť. Nemôžeš požiadať šéfa o preddavok?“ Smutne sa tváriacim rodičom povedzte: „Viem, že ste s nami na Veľkú noc asi počítali, ale už dávnejšie sme sa rozhodli ísť do hôr. Môžeme vás navštíviť prvý víkend po sviatkoch.“

5 TAKTIZUJTE, ALE NIKDY NEÚTOČTE

Nezačínajte útokom! Ak chcete povedať nie, žiadateľa nenapadnite výčitkami ako „Ty nikdy nemáš peniaze!“ Hovorte o sebe, napríklad: „Teraz nemám na to, aby som ti požičal.“ Bez ohľadu na námietky dokola opakujte svoj postoj, až kým si každý neuvedomí, že ho nezmeníte. Iný spôsob je uznať výhrady či kritiku a napriek tomu trvať na svojom. „Viem, že to odo mňa nie je pekné, ale tento víkend ti nemôžem pomôcť.“ Natrénujte si to.

6 NEZAČNITE ODMIETAŤ VŠETKO

Nikdy neodmietnite druhého len preto, že ste nahnevaní, nervózni alebo ste už získali schopnosť šikovne povedať NIE. Nesúhlas nevyslovujte podráždene ani netaktne, aby ste sa nestali nesympatickým. Odmietnite vtedy, keď ste o tom presvedčení, slušne a pevne. Umenie povedať NIE znamená, že dokážete v pravý čas a správne povedať ÁNO.

Zdroj:

http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/zivotny-styl/viete-byt-asertivny-tu-je-6-tipov-ako-povedat-nie.html

 

 

Comments are closed.