Alternatívna medicína: Prečo tu niečo nie je s kostolným poriadkom?

AKO SI DAŤ RADY PRI NÁKUPE V LEKÁRNI?
Možno sme sa neraz stretli s tým, že pri nákupe v lekárni nám lekárnik ako prvé riešenie ponúkol a poradil alternatívnu medicínu – homeopatiu. A prišli sme na to až doma po študovaní letáčika. Ako sa tomu vyhnúť?

Pýtali sme sa lekárnika Pátereka, aby nám prakticky poradil ohľadom nákupu v lekárni. Jeho rada znie: „Je potrebné vždy sa opýtať, čo je to za liek a ako sa používa. V momente, keď začnú ponúkať „guľôčky pod jazyk“, treba prejaviť nezáujem a takúto liečbu odmietnuť. Ideálne je navštevovať jednu lekáreň, kde vás už poznajú alebo kde poznáte lekárnikov a ich prístup k homeopatii. Pokiaľ vám ponúkajú alternatívne liečebné metódy častejšie, zmeňte lekáreň. No a určite si pred použitím lieku, ktorý ste ešte nebrali, prečítajte príbalový leták (písomnú informáciu pre používateľa),“ odporúča.
On sám vo svojej lekárni homeopatiká nepredáva. Hovorí, že zákon káže zabezpečiť v lekárni výdaj základného sortimentu, čo sú lieky plne alebo čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou, takže nie je v žiadnom prípade povinný poskytovať alternatívne liečebné prostriedky. Ak o ne pacient predsa len prejaví záujem, tak – ak si dá povedať – odporučí klasickú liečbu alebo sa ho aspoň snaží odhovoriť od užívania homeopatík. „Nie vždy sa to stretá s úspechom, vtedy pacient najčastejšie zháňa tento typ liečby v inej lekárni,“ dodáva.

Jeho kolega Juraj Čuboň vraví, že sa snaží v lekárni nemať, neobjednávať a ani neexpedovať lieky, z ktorých by pacient nemal reálne úžitok alebo by ich užívanie viedlo k poškodeniu jeho zdravia, priamo či nepriamo.
Rozprávali sme sa aj o tom, prečo je dnes taký veľký dopyt po alternatívnej medicíne, homeopatii. Juraj Čuboň považuje za dôvod najmä nespokojnosť so zdravotnou starostlivosťou, pre ktorú potom pacienti hľadajú „iné“ riešenia, ale aj nedostatočný či povrchný záujem o zdravie zo strany pacienta aj zdravotníckych pracovníkov, nespokojnosť s doterajšou liečbou či zlú skúsenosť z minulosti. „Toto môže viesť k hľadaniu „iných“ riešení,“ uzatvára.

Páterek predkladá štyri možné dôvody:
„1. Najpochopiteľnejšie pre mňa je, pokiaľ človek trpiaci nevyliečiteľným ochorením (stavom) vyskúša v prípade zlyhania klasickej liečby rôzne ďalšie alternatívy. Určite nie je ľahké prijať „rozsudok smrti“ a snažiť sa prežiť je inštinktívne správanie. V tomto prípade je prejavom kresťanskej lásky nielen zmierňovanie fyzickej a psychickej bolesti, ale aj napomáhanie v rozlišovaní dobrých a zlých metód a nesení tohto kríža.
Homeopatia je populárna, pretože ponúka vidinu jednoduchej a bezbolestnej liečby (napríklad v prípade ostrohy na päte je oveľa jednoduchšie užívať homeopatické granulky než absolvovať vyšetrenie, kupovať nové topánky a ortopedické vložky, chudnúť, cvičiť, prípadne absolvovať bolestivú liečbu injekciami s kortikoidom alebo cestovať na špecializované pracovisko s fyzikálnou liečbou ako magnetoterapia, ultrazvuk alebo rázová vlna).

Veľa spraví aj spomínaná dobrá osobná skúsenosť. Žiaľ, aj v dnešnej dobe platí – a nielen v tejto oblasti –, že človek dá skôr na odporúčanie suseda alebo rodinného známeho než na radu odborníka v oblasti zdravotnej starostlivosti. Rád by som apeloval na všetkých čitateľov: Ak niečo pomohlo vašej susede, nemusí to pomôcť aj vám spodobným problémom.
V neposlednom rade, tak ako aj v iných oblastiach, veľa spraví reklama,“ vysvetľuje.
Napokon to zhŕňa tak, ako je povedané na konci každej reklamy na liek – pred prvým použitím lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. „Ideálne takým, čo homeopatiu odmieta,“ dodáva.

Comments are closed.