Duchovní narcisti: 12 znakov a ako sa s nimi vysporiadať

7. Vkladajú úplnú dôveru vo svoje náboženstvo
Zatiaľ čo v prípade spirituality je prirodzené dôverovať tomu, čo nie je nevyhnutne vidieť, duchovní narcisti úplne bezvýhradne veria svojmu systému viery. To ich môže viesť k tomu, že svoje bohatstvo a majetok prenesú na miesto svojho uctievania, čo ich môže doviesť k bankrotu a k tomu, že zostanú bez domova.

8. Vedomosti založené na viere si cenia viac ako vedu
Niekedy môže duchovný narcista riskovať svoje zdravie a blahobyt, aby dokázal, že jeho viera je pre život dostatočná. Namiesto toho, aby používali rozum a logiku, budú radšej dôverovať svojim guruom alebo duchovným vodcom než rozumnejším poradcom alebo lekárom. Presvedčenie, že vedia lepšie ako lekári, môže ich a ich rodiny vrátane detí dostať do neistej a životu ohrozujúcej situácie.

9. Majú skreslený pohľad na realitu
Duchovných narcistov natoľko zaujmú sľuby vieroučných vodcov alebo zásady duchovnej praxe, že už nedokážu byť objektívni voči sebe, iným ľuďom ani svetu okolo seba. Všetko vidia cez ružové okuliare. Sú tak hlboko zaangažovaní do potreby udržiavať si vždy pozitívny výzor, že strácajú kontakt s tým, čo sa v skutočnosti deje okolo nich.

10. Neustále hľadajú zmysel v náhodných udalostiach
Duchovní narcisti veria, že všetko má hlbší význam. Hľadajú spôsoby, ako využiť vzniknuté situácie ako dôkaz duchovného božstva alebo vzniknuté udalosti ako znamenia božského vedenia. Náhodným udalostiam pripisujú hlbší význam a odporujú ostatným, ktorí spochybňujú ich presvedčenie.

11. Súdia iných
Väčšina náboženstiev nabáda svojich stúpencov, aby nesúdili. Naopak, duchovní narcisti sa nevedia ubrániť porovnávaniu sa s ostatnými. Ich ego sa tak vpletá do ich duchovnej identity, že sa cítia ohrození každým, kto robí iné rozhodnutia ako oni. Aby si udržali pocit duchovnej nadradenosti, pozerajú sa zvrchu na každého, kto nežije podľa ich štandardov.

12. Nedokážu odpustiť
Tak ako je dôležitým aspektom mnohých náboženských tradícií zadržiavanie súdov, tak je dôležitým aspektom aj odpúšťanie. Duchovní narcisti sa nedokážu zbaviť zášti, ktorú pociťujú, keď im niekto ublížil. Môžu „nastaviť druhé líce“, ale nezbavia sa hnevu, ktorý cítia voči osobe, ktorá ich urazila ako prvá.

Ako sa jednať s duchovným narcistom

Jednanie s duchovným narcistom si vyžaduje podobné kroky ako jednanie s akýmkoľvek iným narcistom. Tráviť s touto osobou čo najmenej času je prvým krokom k zníženiu jej vplyvu na váš život. Najúčinnejšie metódy zvládania sa budú líšiť v závislosti od vášho vzťahu k nemu. Možno sa vám stane, že budete cítiť súcit s duchovným narcistom, ale pripomeňte si, že nie je vašou úlohou liečiť iných – dokonca ani tých, ktorí sa tak očividne snažia o nejaký druh spásy.

Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako sa vysporiadať s duchovným narcistom:

Vyhnite sa konfrontácii
Zatiaľ čo väčšina ľudí má tendenciu brániť svoje presvedčenie, keď je to potrebné, duchovní narcisti nedokážu tolerovať výzvy. Keď ľudia spochybňujú ich presvedčenie, začnú vyhrocovať, čo znemožňuje akúkoľvek produktívnu komunikáciu. Je dôležité uvedomiť si riziká konfrontácie, najmä v prostredí, kde môže mať významné dôsledky. Vyhýbať sa diskusii o spiritualite je múdre.

Neprijímajte ich kritiku
Nezabúdajte, že duchovných narcistov motivuje ich vlastná potreba cítiť sa nadradení nad ostatnými, preto nedovoľte, aby ich kritika alebo neúcta ovplyvnili to, ako sa cítite sami. Nemusíte sa vyrovnávať očakávaniam nikoho iného, pokiaľ ide o vaše duchovné praktiky. To sa týka aj narcistických rodičov, ak sú duchovnými narcistami vo vašom živote.
Vaša sebaúcta a pocit vlastného ja by mali vychádzať z toho, ako sa vidíte vy sami. Ak zistíte, že spochybňujete svoju vlastnú úroveň duchovného rozvoja, možno budete chcieť preskúmať, či nie ste príliš sebakritickí, skôr než začnete pracovať na zmene, ktorá možno nie je opodstatnená.

Stanovte si jasné hranice
Nedovoľte duchovnému narcisovi, aby zasahoval do vášho života viac, ako je potrebné. Ak ide o priateľa, ktorý náhle našiel novú cestu k poznaniu, vyjadrite svoju radosť z jeho poznania. Nedovoľte mu však, aby vás neustále nútil nasledovať jeho príklad. Ak ide o člena rodiny, dôrazne mu pripomeňte, že rešpektujete jeho cestu, ale že rovnako pevne zastávate svoje vlastné presvedčenie. V závislosti od toho, kde sa s duchovným narcistom stretávate, môžu vaše hranice vyzerať inak, ale stanovenie zdravých hraníc vám dáva priestor, ktorý potrebujete, aby ste sa oslobodili od jeho vplyvu.

Comments are closed.