Môže by byť kresťan hypnotizovaný?

Čo je to hypnóza?
Hypnóza je proces, ktorým sa tlmí kritické myslenie a vnútorná vizualizácia sa výrazne sa zvyšuje. Používa sa na zníženie pocitu bolesti a túžby po závislosti, ako aj podvedomej reakcie, ktorá vedie k strachu. Používa sa tiež v zábave na dočasné presviedčanie ľudí o veciach, ktoré nie sú pravdivé. Existujú rôzne typy hypnózy.


Tradičná hypnóza – hypnotizér uvedie človeka do alternatívneho stavu, ktorý ho otvorí príkazom. Najčastejšie sa to prejavuje v zábave, ale môžu to robiť aj deti, ktoré sa len tak bavia.
Hypnoterapia – hypnotizér uvedie človeka do tranzu a pokúsi sa prekonať jeho nejaký problém. Využívalo sa na prekonanie strachu, schudnutie a skoncovanie s fajčením. Terapia nie je úspešná, pokiaľ sa osoba úplne neoddá hypnóze.
Autohypnóza – je podobná meditácii. Osoba je trénovaná hypnotizérom, aby sa dostala do alternatívneho stavu a posilnila určité myšlienky na prekonanie problému.
Skrytá hypnóza – používa konverzáciu na hypnotizáciu niekoho bez toho, aby o tom daná osoba vedela  – ako bolo možné vidieť v televíznej relácii The Mentalist. Skrytá hypnóza je niekedy používaná terapeutmi u ľudí, ktorí sú všeobecne skeptickí voči hypnóze, ale je to tiež spôsob, ako ovládať ľudí, najmä mužov, aby vyzdvihovali ženy a opačne ovplyvňovaním žien, aby sa zriekla svojho ochrancu.

Ako funguje hypnóza?
Štúdie pomaly odkrývajú tajomstvá hypnózy. Nie je to spánok ani relaxácia alebo dokonca vytrženie, extáza. Je to presmerovanie pozornosti mozgu mimo prepojenia s vonkajším myslením a jeho upriamenie na vnútorné myslenie. Mozog má iba obmedzenú „procesnú“ silu (výkonu), upriamenú do rôznych centier myslenia. Toto sa ukázalo v slávnom experimente uskutočnenom pred pätnástimi rokmi. Ľudom bolo povedané, aby si zapamätali buď dvojciferné alebo sedemmiestne číslo, potom si vybrali ovocný pohár alebo čokoládový koláč. Tí, ktorým bolo pridelené sedem miestne číslo, si vybrali tortu omnoho častejšie ako ostatní – čiastočne preto, že sústredením sa na toto číslo im zostalo menej kognitívnych zdrojov, aby sa mohli rozhodovať kriticky.
 

Comments are closed.