Psychická manipulácia v sektách

Riadenie správania v praxi znamená kontrolu individuálnej fyzickej reality. V podstate ide o kontrolu prostredia (miesta, kde človek žije, čo si oblieka, ako sa stravuje, ako dlho spí, ale najmä čo a ako koná, ako uskutočňuje rituály, čo číta a mnoho ďalších praktických vecí). Steven Hassan, jeden z najznámejších amerických poradcov zaoberajúci sa pomocou ľuďom, ktorí prepadli zhubnému vplyvu siekt, hovorí, že „potreba ovládať ľudské správanie je dôvodom, prečo väčšina kultov predpisuje svojim členom veľmi prísny režim. Každý deň sa venuje značný čas kultovým rituálom a školeniu. Členovia dostávajú špecifické úlohy, čím sa obmedzuje ich voľný čas a slobodná činnosť”. A ironicky k tomu dodáva: „V zhubných kultoch je ustavične čo robiť.”

Riadenie myslenia zahrnuje dôkladnú indoktrináciu, to znamená precízne vštepenie náuky, ale i osvojenie si nových spôsobov vyjadrovania. S tým, samozrejme, súvisí aj utvorenie si obranných mechanizmov voči všetkému cudzorodému, čo sa prieči ideológii a praktikám sekty. S. Hassan k tomu opäť duchaplne poznamenáva, že „dobrý člen sekty musí vedieť manipulovať sebou”. Podľa francúzskeho psychiatra a kriminológa Jeana-Marie Abgralla cieľom indoktrinácie je odstránenie posledných zvyškov kritického myslenia človeka tak, aby smeroval k čoraz silnejšej integrácii do štruktúry sekty. Zdeněk Vojtíšek, hovorca českej Spoločnosti pre štúdium siekt a nových náboženských smerov, to vyjadril ešte názornejšie, keď napísal: „Sekty často vedú svojich členov k tomu, aby si vraj vyčistili myseľ od všetkého, čím bola pred príchodom do skupiny zanesená, a zavrhli tak dovtedy používané spôsoby myslenia.”

Pre mnohé sekty je typické používanie špecifického jazyka a kultových fráz. Príznačné je, že do nich zhusťujú mnohé zložité životné situácie až natoľko, že ovládajú myslenie členov takmer v každej situácii. Navyše, základné prvky viery môžu byť v sekte fixované v extatických či hypnotických stavoch. Podobne slúžia i zmenené stavy vedomia spôsobené napríklad meditáciou, spoločným spevom, hlbokým dýchaním, rytmickou hudbou a pod. Členovia siekt pestujú v sebe obranné mechanizmy eliminujúce všetky informácie, ktoré sú pre skupinu nepriaznivé. Obhajujú novú, kultovú identitu. Kedykoľvek sa pristihnú pri „kacírskej” myšlienke, odvrhnú ju ako negatívnu a tak sa postupne naučia strániť sa všetkého, čo by len v náznakoch mohlo narušiť ich iluzórny svet. V kultoch sa na to používa niekoľko metód: napr. extatické recitovanie mantry, rôzne rituály a pod., ktoré sa ako návyková droga samovoľne uvedú do činnosti a potlačia každú „zlú” myšlienku, ktorá stúpencovi kultu prebehla mysľou. Hassan vraví, že „takíto ľudia získavajú dojem rastu, pričom v skutočnosti klesajú do určitého druhu narkománie”.

Tretia zložka psychickej manipulácie – riadenie emócií – sa usiluje ovládnuť a potlačiť ľudské city. V mnohých sektách sú emócie považované za niečo negatívne a ich prejavovanie za znak slabošstva a duchovnej lability. V niektorých z nich dokonca vodcovia stanovujú, kto si koho má vziať za svojho životného partnera vrátane kontroly ich sexuálneho života. Známy je príklad sekty Hare Krišna, kde by si ani manželia nemali navzájom prejavovať citovú náklonnosť a frustrácia zapríčinená ich nespolužitím sa neraz končí rozvodom.
Aj keď sekty deklarujú slobodu a z úst ich predstaviteľov počuť slová o tom, že nikoho tam nedržia proti jeho vôli, v skutočnosti sa ich členovia stávajú ich vazalmi už aj preto, lebo trpia vypestovanou fóbiou – strachom pred vonkajším svetom. Ľuďom v sektách sa totiž vštepuje, že keď ju opustia, budú bez milosti vydaní napospas temným silám. Viackrát v rozhovoroch s bývalými členmi siekt som sa mal možnosť presvedčiť, že toto puto strachu je mnohonásobne pevnejšie a zákernejšie než fyzické násilie či iný psychický teror.
 
Upozornenie: Podrobnejšie sa o danej téme dočítate v príspevkoch P. Janaszeka o Zásadách psychickej manipulácie a B. Rakovského Otrokmi falošnej nádeje uverejnených v časopise Rozmer č. 3-4/2001 a 1/2002. Oba, ako aj mnohé iné, tematicky blízke články, sú k dispozícii aj na internetovej adrese www.rozmer.sk.
BORIS RAKOVSKÝ, riaditeľ Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví v SR
 
Zdroj: https://old.katolickenoviny.sk/36-2003-psychicka-manipulacia-v-sektach/

Comments are closed.