Komunitný narcista: príznaky, príklady a ako sa s tým vyrovnať

Nenechajte sa oklamať ich maskou
Pri jednaní s nimi nezabúdajte, že ich slová a činy sú len divadlom.
Potrebujú sa cítiť nadradení nad ostatnými, aby si mohli posilniť svoje sebavedomie, preto si neberte osobne, ak vás zhadzujú, pretože „nie ste na ich úrovni“. Snažte sa ignorovať ich paródiu a sústreďte sa na svoje vlastné hodnoty a činy.

Praktizujte starostlivosť o seba
Rokovanie s akýmkoľvek narcistom môže byť vyčerpávajúce. Preto je dôležité, aby ste sa nenechali vtiahnuť do ich drámy a sústredili sa na seba. Neplytvajte energiou na snahu zmeniť ich alebo vzťah, ktorý máte, pretože je veľmi nepravdepodobné, že sa zmenia. Starostlivosť o seba znamená uprednostniť svoje zdravie, stanoviť si pevné hranice (najmä s toxickými ľuďmi) a robiť veci, ktoré vám robia dobre.

Podporovať sebavedomie
Zanechávajú vo vás interakcie s určitými ľuďmi pocit vyčerpania alebo stresu? Čo vám na nich spôsobuje, že sa cítite horšie?
Zistite, aké sú vaše emocionálne a psychologické spúšťače a zraniteľné miesta tým, že si budete rozvíjať sebapoznanie. Venujte pozornosť tomu, keď si všimnete zmenu vo svojej nálade a na tele – čo ju spôsobilo?
Potom nájdite spôsoby, ako zvládnuť svoje spúšťače a emócie, ktoré môžu zahŕňať obmedzenie alebo prerušenie kontaktu s komunitným narcistom a väčšiu asertivitu, napr. naučiť sa povedať nie.

Zvážte odbornú pomoc
V závislosti od úrovne vašej interakcie s komunitným narcistom vám mohol spôsobiť určité alebo veľké utrpenie a dokonca traumu. Ak pociťujete nízke sebavedomie, vaše duševné zdravie sa zhoršilo alebo sa len potrebujete s niekým porozprávať, zvážte kontaktovanie terapeuta alebo podpornej skupiny. Môžu vám pomôcť spracovať a posunúť váš život zdravým spôsobom dopredu.

Literatúra:
Barry, C.T.; Lui, J.H.; Lee-Rowland, L.M.; Moran, E.V. Adolescent communal narcissism and peer perceptions. J. Personal. 2017, 85, 782–792.

Drotleff, C. (2020). Patterns of Relationship Behavior among Narcissists. The Ohio State University. Department of Psychology Undergraduate Research Theses.
Gebauer, J. & Sedikides, C. & Verplanken, B. & Maio, G.(2012). Communal Narcissism. Journal of Personality and Social Psychology, 103, 854-78.

Giacomin, M., & Jordan, C. H. (2015). Validating power makes communal narcissists less communal. Self and Identity, 14(5), 583–601.

Kristinsdottir K.H., Gylfason H.F. & Sigurvinsdottir R. (2021). Narcissism and Social Media: The Role of Communal Narcissism. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18 (19),10106.

Rogoza, M., Marchlewska, M., & Rogoza, R. (2023). Towards Integration of Communal Narcissism Within the Structure of the Narcissistic Personality Traits. Journal of Research in Personality,102.

Zemojtel-Piotrowska, M.A., Piotrowski, J., Pers, P., Tomiałowicz, E. & Clinton, A. (2018) Narcissism and its relationship with counterproductive work behavior: Mediational effects of psychological entitlement and subjective well-being. Polish Psychological Bulletin, 49, 442–448.

Zdroj: https://www.simplypsychology.org/communal-narcissism.html

Comments are closed.