Komunitný narcista: príznaky, príklady a ako sa s tým vyrovnať

Potreba uznania a pochvaly
Keď komunitní narcisti urobia niečo dobročinné, chcú, aby sa o tom dozvedel celý svet. Podľa nich nemá zmysel robiť niečo dobré, ak to ostatní nevidia a nechvália ich za to, že sú nezištní a štedrí.
Podobne ako pri iných formách narcizmu, aj komunitní narcisti potrebujú toto uznanie, potvrdenie a pochvalu, aby psychicky prežili – ich sebaúcta je založená na tom, že sú vnímaní ako lepší a mocnejší ako ostatní. Jedinci s vysokou úrovňou komunitného narcizmu sú mimoriadne motivovaní k tomu, aby ich ostatní uznávali a potvrdzovali, a to aj na sociálnych sieťach.
Podobne ako grandiózni narcisti využívajú sociálne médiá, aby mali status a moc, predvádzali svoju (falošnú) prosociálnu osobnosť a správanie a získavali pozitívnu spätnú väzbu.
Môžu zdieľať dobré skutky, ktoré vykonali, aby získali pochvalu od iných ľudí, napr. sú nafilmovaní, ako dávajú jedlo bezdomovcovi alebo zachraňujú zranené zviera.

Manipulatívne správanie
Narcisti sú majstrami manipulácie. Komunitní narcisti tiež používajú manipulatívne taktiky, ale často sa skrývajú za falošnú skromnosť, láskavosť a veľkorysosť. Často používajú láskavosť a veľkorysosť ako nástroj na manipuláciu s druhými.
Môžu vám napríklad dávať darčeky a komplimenty, aby si získali vašu priazeň a prinútili vás urobiť to, čo chcú. Môžu vo vás vyvolať pocit viny za to, že im neprejavujete dostatočné uznanie za všetky veľkorysé a láskavé veci, ktoré pre vás robia. Alebo by vás mohli podpichovať, ak by ste ich akýmkoľvek spôsobom spochybňovali.
Môžu povedať niečo ako:
„Ako môžeš niečo také povedať, keď toľko toho pre spoločenstvo robím?“ alebo „Všetko, čo som kedy urobil, bolo láskavé, tak prečo ma takto spochybňuješ?“ alebo „Chápem, že je pre teba ľahšie ma nahnevať, ale keď dosiahneš moju duchovnú úroveň, už sa nebudeš cítiť tak nahnevaný.“

Skrytý vs. komunitný narcista

Skrytí alebo zraniteľní narcisti majú rovnaké antagonistické, nadradené a oprávnené jadro ako grandiózni narcisti, ale prezentujú sa ako plachí, úzkostliví a zraniteľní.
Ich zneužívajúce a manipulatívne správanie sa skrýva za skromnou, ale obrannou maskou a často predstierajú záujem o druhých – podobne ako komunitný narcista.
Komunitný narcizmus sa však viac zhoduje s grandióznym narcizmom, pretože sú zvyčajne extrovertní, dominantní a otvorene vyhľadávajú pozornosť. Komunitný aj grandiózny narcizmus sa spája so subjektívnou pohodou. Skrytí narcisti používajú rafinovanejšie taktiky na uspokojenie svojich základných potrieb a majú tendenciu mať krehkejší pocit vlastnej hodnoty a úcty.

Hra na mučeníka
Komunitný narcista sa často vystatuje tým, že sa delí o to, koľko obetuje na pomoc dobrej veci.
Môže povedať:
„Vždy dávam bokom svoje vlastné potreby, aby som pomohol druhým“ alebo „Som veľmi skromný človek, nikdy nežiadam veľa“ alebo „Práca, ktorú robím, je taká dôležitá, že mi nevadí, že nikdy nemám čas na jedlo alebo spánok“. Tieto poznámky sa vyslovujú s cieľom vyvolať súcit a obdiv druhých.

Vidieť cez masku
Výskum ukázal, že hoci sa komunitní narcisti hodnotia vysoko na základe vlastností, ako je benevolencia a altruizmus, ostatní ich tak nemusia vnímať.
Napríklad v štúdii na vzorke adolescentov boli rovesníci komunitných narcistov hodnotení ako osoby s vyššou mierou agresivity.
Ich pokrytecké správanie (t. j. vykresľovanie sa ako láskavých a štedrých, pričom sú agresívni a krutí) a snahu o upútanie pozornosti (napr. predvádzanie sa, akí sú prosociálni) vnímali rovesníci negatívne.
Hoci teda komunitný narcista môže chcieť, aby mu ostatní verili, že je svätý, ostatní ho tak nemusia vnímať a môžu vidieť cez jeho masku.

Comments are closed.