Komunitný narcista: príznaky, príklady a ako sa s tým vyrovnať

Výskum ukázal, že komunitní narcisti môžu veriť, že sú najkomunitnejšou osobou. Napriek tomu ich ostatní takto nevnímajú – inými slovami, nemusia byť nevyhnutne nápomocnejší alebo súcitnejší ako ostatní.
Ide o vnímanie, nie o pravdu. Chcú byť vnímaní ako dobrotiví a svätí, ale to sa nemusí zakladať na skutočnosti. Na pravde im nezáleží, dokonca či ostatní ľudia uveria ich maske.
Vzťah s komunitným narcistom tak môže byť mätúci a znepokojujúci. Pre svet vytvárajú obraz láskavosti, súcitu a úprimnosti, ale v jadre sú rovnakí ako grandiózny narcista: vyhľadávajú pozornosť, sú oprávnení, antagonistickí a dokonca krutí. To znamená, že má potenciál stať sa zneužívajúcim vzťahom, v ktorom ide len o nich a vy ste len zdrojom ich narcistického dopĺňania.

Charakteristika komunitných narcistov

Komunitný narcizmus bol označený ako „povrchný štýl sebaprezentácie“. To znamená, že ich láskavý prejav je povrchný a je čisto zvolenou cestou, ktorou si narcistická osoba udržiava svoj grandiózny pohľad na seba. Keďže sa však skrývajú za fasádou štedrosti a láskavosti, môže byť ťažšie ich identifikovať.
Napriek tomu vám váš inštinkt môže napovedať, že sa vám zdajú falošní, alebo ste si možno všimli, že ich činy a slová celkom nesedia. Čím viac ich spoznáte, tým viac si môžete všimnúť ich závislosť od pozornosti a chvály a precitlivenosť na kritiku.

Ak chcete zistiť, či ide o komunitných narcistov, venujte pozornosť nasledujúcim znakom, pozorovaniam:

Klasické narcistické črty
Keď sa láskavosť a súcit človeka nezdajú byť úprimné, môže to byť znakom komunitného narcizmu, ale musia byť prítomné aj iné narcistické charakteristiky. Majú auru veľkoleposti, správajú sa, akoby boli spasiteľom, na ktorého všetci čakáme. Kvôli svojej domnelej grandióznosti a nadradenosti sa cítia oprávnení na špeciálne zaobchádzanie a neustálu chválu a obdiv druhých ľudí. V súkromí, najmä keď sú kritizovaní alebo spochybňovaní, sú antagonistickí, čo znamená, že môžu byť agresívni, nepriateľskí, manipulatívni a bezcitní.

Nesebecká a láskavá fasáda
Narcizmus je extrémna forma sebapotvrdzovania („som najúspešnejší“), sebapresadzovania („som mimoriadne schopný, úspešný a zručný“) a sebapovyšovania („som vysoko nad priemerom“).
Komunálni narcisti používajú tie isté mechanizmy a vytvárajú si fasádu, že sú nápomocní, dôveryhodní, charitatívni a milí ľudia – a čo je dôležité, že sú viac ako všetci ostatní. Považujú sa za jedinečných a výnimočných a chcú, aby svet veril, že sú najlepšími poslucháčmi, priateľmi, matkami, dobrovoľníkmi atď.
To je jadro komunitného narcizmu; svoje narcistické potreby uspokojujú tým, že sú v komunitnej oblasti vnímaní ako nadradení, veľkolepí a mocní. Výskumom sa však zistilo, že keď komunitní narcisti získajú moc, stávajú sa menej láskavými a nápomocnými a správajú sa skôr ako grandiózni narcisti, ktorými v hĺbke duše aj sú.
To naznačuje, že ich fasáda slúži len ako prostriedok na získanie moci. Akonáhle ju teda majú, môžu zahodiť pretvárku a sústrediť sa na seba, namiesto toho, aby sa správali, akoby im záležalo na druhých.

Comments are closed.