Podstata a metódy manipulácie v procese riadenia.

1.2 Riadenie a manipulácia. Druhy manipulácie

Manipulácia je druh psychologického vplyvu, ktorého zručné vykonávanie vedie k latentnému prebudeniu zámerov u inej osoby, ktoré sa nezhodujú s jej skutočnými existujúcimi túžbami.

V praxi sa všade vyskytujú situácie, keď sa vzhľadom na podmienky riešenia problému, ktorému čelí riadiaci systém, ukáže, že je nezlučiteľný s cieľmi účastníkov. Môže to byť spôsobené sebeckou orientáciou cieľov systému kontroly; nerozpustnosť rozporov v rámci riadeného systému. V týchto prípadoch sa predmet kontroly uchyľuje k technike nazývanej manipulácia. Objekt nielen kontroluje, ovplyvňuje, ale úplne ho ignoruje, zanedbáva jeho vlastné záujmy. Pri manipuláciách sa objekt kontroly – osoba – začína vážne považovať len za objekt kontroly. Hodnotu a význam ľudskej osoby redukuje manipulátor na užitočnosť z pohľadu vlastných momentálnych úloh. Obsahovo je manipulácia formou kontroly, pri ktorej sa ignorujú vlastné ciele a záujmy objektu kontroly. Môžu byť úplne ignorované alebo formálne uznané (fiktívne), ale pri rozhodovaní manažmentu sa neberú do úvahy ako zložky cieľa manažmentu.

Manipulácia je z hľadiska formy sociálno-psychologický dopad, klamanie, podvod, postavená na fiktívnom uznaní záujmov partnera.

Ekonomická manipulácia sa začína využitím ťažkej, alebo lepšie – bezvýchodiskovej finančnej situácie partnera, kedy je pripravený súhlasiť s akoukoľvek pre neho nežiaducou prácou za zanedbateľnú odmenu. Medzi rafinovanejšie metódy ekonomickej manipulácie patrí napríklad zvyšovanie nominálnej sadzby mzdy, zaplatenie nepatrného poistného, ​​doplatky, kompenzácie za neporovnateľne vysokú infláciu a pokles kúpnej sily; neodôvodnené zníženie úrovne miezd, meškanie a neplatenie, rovnaký druh konania môže mať opačný smer – keď je predmetom manipulácie vlastník hmotného majetku, zamestnávateľ. Štrajky a výluky načasované do momentu, keď organizácia nedokáže odolať tlaku pracovného kolektívu, sú rovnaké manipulácie. Tieto zahŕňajú akékoľvek iné úmyselné nedodržiavanie formálnych alebo implicitných dohôd ekonomického charakteru.

Politická manipulácia je založená na využívaní politických mechanizmov na iné účely, ako sú uvedené. Môže ísť o deklaratívne priklonenie sa politika k záujmom politických skupín, využitie ich podpory a následné nesplnenie politických sľubov; úmyselné zavádzanie masové médiá skutočné usporiadanie politické sily(informačné); prikrášľovanie niektorých faktov politického významu a potláčanie iných či prezrádzanie ich postupnosti, čím vzniká mylná predstava o politických lídroch, stranách, hnutiach. Byrokratické alebo organizačné manipulácie znamenajú akúkoľvek pseudoaktivitu administratívneho alebo organizačného charakteru: odďaľovanie časového rámca na vyriešenie problémov, zamotanie žiadateľa do bludiska množstva úradov a zodpovedných osôb; nevykonávanie manažérskych funkcií a ich nahradzovanie zámerne zbytočnými, no navonok efektívnymi činnosťami; nafukovanie veľkosti organizácie. Ideologická manipulácia predpokladá neúprimnosť a falošnosť vo sfére spoločenských a osobných ideálov. Môžu byť postavené na fiktívnom dodržiavaní existujúcich spoločenských ideálov alebo vytváraním nových ideológií, ktoré ospravedlňujú používanie nemorálnych a nemorálnych prostriedkov nie na dosiahnutie skutočných cieľov. Rovnaké manipulácie zahŕňajú vytváranie určitého a spravidla škodlivého systému hodnôt, kultúrnych klišé a stereotypov správania. Psychologické manipulácie sú v skutočnosti tie najjednoduchšie a sú súčasťou všetkého vyššie uvedeného. Akákoľvek manipulácia s individuálnym alebo kolektívnym vedomím nevyhnutne zohľadňuje osobitosti duševného vnímania a zariadenia manipulovaného. To však nevylučuje existenciu psychologických manipulácií, ktorých účelom sú psychologické hodnoty. Človek môže byť manipulovaný za účelom získania jeho rešpektu, priateľstva, lásky, vďačnosti. Čisto psychologické manipulácie môžu pôsobiť ako predohra k ostatným, pripraviť pôdu a odstrániť podozrenie. Prejavy takýchto manipulácií zahŕňajú: vonkajšiu pozornosť a takt s vnútornou ľahostajnosťou k psychické problémy objekt; umelé stotožnenie sa s objektom, vytváranie sympatií; využívajú osobnú dôveru pre svoje vlastné účely. 

Formy manipulácie: podvod, podvod, podvod, intrigy, hoax, provokácia atď.

Comments are closed.